НС прекрати схемата с т.н. „златни паспорти“
Юлия КУЛИНСКА
Депутатите прекратиха практиката да се раздава българско гражданство на чужденци срещу направени инвестиции, известна като „златни паспорти“. Това реши НС на първо четене с поправки в Закона за българското гражданство, предложени от правосъдното министерство.
Промяната се наложи, след като стана ясно, че чужди граждани се сдобиват с български паспорти, но не правят реални вложения. Остава обаче възможността потенциални инвеститори да получават разрешение за постоянно пребиваване у нас. Отхвърлено беше искането на ДПС ДАНС да направи проверка на всяко гражданство, което е дадено срещу инвестиции от 2012 г. досега.
Големият проблем, който предлагаме да решим, е да се премахне възможността хора, които нямат трайна връзка със страната и даже не пребивават тук, да имат бърза писта за гражданство, а от там и за ЕС, обясни правосъдният министър Надежда Йорданова. Колегите от ГЕРБ опитаха да решат този въпрос, но с любезното съдействие на ДПС той не беше решен, подчерта тя.
От ДПС се обидиха от думите на Йорданова и Йордан Цонев се заоправдава, че партията му била против въвеждането на практиката още в самото начало. Петър Куленски от ПП обаче цитира изказвания на Цонев в НС през 2020 г., в които депутатът от ДПС е оценил схемата „паспорт срещу инвестиции“ като важен инструмент за българската икономика, който не може да бъде изоставен.
По-рано стана ясно, че Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент (ЛИБЕ) е одобрила доклада за т.нар „златни поспорти“, по който Елена Йончева е работила като докладчик от страна на групата на социалистите и демократите от близо година. „С решението искаме да се създаде европейско законодателство, което да забрани практиката държавите членки да дават гражданство срещу инвестиции. Планираме „златните паспорти“ да отпаднат като възможност най-късно до 2025 г.“, обяви Йончева.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте