Не е ясно разрешил ли е съдът изземане на съкровищата на Божков
Говорителката на главния прокурор заяви, че не е упълномощена да разкрива такава информация
Веднага, след като бяха повдигнати куп обвинения срещу хазартния бос Васил Божков, прокуратурата моментално се зае да конфискува имуществото му. Първоначално говорителят на главния прокурор Сийка Милева се похвали, че от дома на най-богатия българин са иззети множество картини. В понеделник вещи лица, прокурори и реставратори влязоха в офиса на „Нове холдинг“ с намерението да изнасят богатата колекция от културни ценности на Божков. В крайна сметка прибраха три луксозни автомобила, а съкровищата на бизнесмена се оказаха в режим на „описване“.
Не става ясно обаче дали съдът е разрешил конфискациите. Попитана от „Сега“, Милева обясни, че има различни конфискации и не знае за коя точно се интересуваме. След въпрос дали има съдебно разрешение за която и да е, тя отговори: „Такова разрешение не се налага от съда. Иска се от специализирания наказателен съд, ако делото е в специализираната прокуратура, за запори на определено имущество на обвиняеми лица, но това е друга процедура“. После добави, че не е оторизирана от наблюдаващия прокурор да дава подобна информация. Милева използва този аргумент и след въпрос дали антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е участвала при изземането на картини и коли.
По всичко личи, че държавното обвинение ще сложи ръка върху колекцията от антични предмети на Божков. Главният прокурор Иван Гешев беше категоричен, че „тези съкровища са откраднати и изкопани от българската земя. Имаме данни, че са изкупени от иманяри и са изпрани на аукциони, за да попаднат в тази колекция“, заяви той в интервю за БНТ.
Преди дни Кирил Христосков, изпълнителен директор на Фондация „Тракия“, музей „Васил Божков“, обясни за „Сега“, че законът предвижда доста сложна процедура, ако все пак от прокуратурата искат да изземат антиките: „Трябва да се направи опис на състоянието на предметите, да се вземат размерите на всеки един предмет, да се направят съответните индивидуални опаковки, да се доставят контейнери и след това да бъдат транспортирани. Горе-долу това е процедурата, която първо е мното трудоемка, второ е скъпа, защото почти всички материали, свързани с пренасянето се доставят от чужбина“.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте