Ако родител, който е започнал дело за развод, почине, то негово дете може ли да го продължи? К.Ф., София

Според действащия у нас Семеен кодекс (СК) има няколко основания за прекратяване на брака. Първото сред тя е смъртта на единия от съпрузите. Друго основание пък е унищожаването на брака. Зад тази иначе сложна формулировка се крие прекратяване на брака например поради това, че съгласието за сключването му е било дадено поради заплашване с тежка и предстояща опасност за живота, здравето или честта на сключващия брак или на негови близки. Както и ако не са спазени, изрично заложени забрани за сключване на брак, свързани с възраст или болест. Унищожаването на брака има действие за в бъдеще.

Третото основание за прекратяване на брака е чрез развод. СК познава два варианта. Единият е развод поради разстройство на брака. В този случай всеки от съпрузите може да иска развод, когато бракът е дълбоко и непоправимо разстроен. Изрично е посочено, че съдът напътва съпрузите към помирение чрез медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора. С решението за допускане на развода съдът се произнася и относно вината за разстройството на брака, ако някой от съпрузите е поискал това. При всяко положение на делото обаче съпрузите могат да изложат пред съда споразумение относно всички или някои от последиците на развода.

Съществува и развод по взаимно съгласие. Според чл.50 от СК „при сериозно и непоколебимо взаимно съгласие на съпрузите за развод съдът допуска развода, без да издирва мотивите им за прекратяване на брака“. При този развод съпрузите представят споразумение относно местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, както и относно ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име. Те могат да се споразумеят и по други последици на развода. Споразумението се утвърждава от съда, след като провери дали са защитени интересите на децата.

И тук стигаме до конкретния въпрос. Според чл.52 от СК правото на развод не преминава върху наследниците. Това е изричен текст, изрична забрана. Веднага след това обаче има едно изключение. Според него призованите към наследяване низходящи или родители могат да продължат процеса, ако ищецът е поискал произнасяне по вината, за да установят основателността на предявения иск въз основа на посоченото от ищеца виновно поведение на преживелия съпруг.Съдът отхвърля обаче иска, ако преживелият съпруг не е виновен за разстройството на брака.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar