Mинистърът на правосъдието Надежда Йорданова съобщи пред „Нова телевизия“, че още в началото на идната седмица ще внесе във Висшия съдебен съвет документи срещу главния прокурор, свързани с информация за опит за придобиване на част от капитала на фирма за производство на млечни продукти.

През тази седмица сайтът „Bird“ в сътрудничество с гражданско движение БОЕЦ публикува история, според която преди осем години единият от собствениците на фирмата за млечни продукти „Жоси“ Георги Цолов Георгиев имал конфликт със съдружника си Симеон Присадашки и поискал съдействие от Иван Гешев. По онова време настоящият главен прокурор е редови прокурор. Срещу очакваната помощ, Георгиев обещал бащата на Гешев да стане съдружник в компанията. Вместо съдействие, обаче прокурорът се съюзил с Присадашки и Георгиев губи дяловете си, плаща такса от 30 хиляди лева, а домът му е подпален. След това се разбра, че поредни сигнали по случая са били подадени в МВР, и в министерството на правосъдието.

„В Министерството на правосъдието има сигнал, който се проверява. Той е срещу Гешев и става дума за натиск върху бизнесмен за придобиване на част от капитала на търговско дружество. От публикациите, които са достъпни в медиите – нека да кажа само, че има документи с подписи“, каза Йорданова, която е министър от квотата на „Демократична България“. Тя ще направи поредното предложение за предсрочното освобождаване на Гешев до Пленума на Висшия съдебен съвет.

Така тя става трети пореден правосъден министър, който внася сигнал срещу Гешев. На 15 декември Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет образува дисциплинарно производство срещу Пламена Цветанова, която е бивш член на колегията и настоящ заместник на главния прокурор Иван Гешев. Искането за начало на такава процедура бе внесено от бившия служебен министър на правосъдието Иван Демерджиев, а в него бе посочен и Гешев. Прокурорската колегия върна на новия правосъден министър Надежда Йорданова искането на Демерджиев да бъде образувано дисциплинарно производство и срещу главния прокурор, за да бъде конкретизирано.През юли бившият служебен министър на правосъдието Янаки Стоилов, който впоследствие влезе в Конституционния съд, също внесе предложение за отстраняването на Гешев заради нарушения, с които е накърнил престижа на съдебната власт. Тогава мнозинството в съдебния съвет отказа да разгледа искането.

Йорданова беше категорична, че като главен прокурор на републиката Иван Гешев трябва да поеме своята отговорност и да напусне този пост. „Просто защото не отговаря на изискванията за заемането на поста и не си изпълнява служебните задължения“.

Тя обобщи, че спрямо главния прокурор е в ход целият арсенал за реакция, с който разполага изпълнителната власт и Народното събрание.“Отстраняването на Гешев е част от проблема, който трябва да решим. Трябва да ограничим правомощията на прокуратурата, за да може тя да се съсредоточи върху основните си функции. Съдебен контрол върху случаи, които Прокуратурата отказва да разследва, а са сериозни. Това е комплекс от мерки, които ще бъдат предприети“, каза юристът.

Според нея отлагането на оставката на главния прокурор струва достойнството на народа.

„До този момент ние нямаме нито едно разкрито голямо корупционно престъпление, което да е разкрито. Спрямо всички, за които има данни при нас – има един прокурорски чадър“, посочи Йорданова

За поднесения букет от страна на Гешев по време на разговор с медиите преди първото заседание на Висшия съдебен съвет, което Йорданова председателстваше, тя каза, че доброто възпитание предполага разговор с други хора да не бъде прекъсван.

„Мисля, че всички видяха изненадата ми. Това беше естествената ми реакция на тази ситуация. Бях прекъсната буквално по средата на едно изречение, недоумявах как хора на подобни позиции си позволяват подобно поведение. Просто реагирах по естествен начин на това. След като отношението на моя разговор с журналистите е такова – реших че доброто възпитание трябва да отстъпи и трябва да минем по същество, като му задам въпроса за оставката“, подчерта Йорданова.

Според нея понастоящем Антикорупционната комисия е беззъба.

„В момента тя просто праща една папка в Прокуратурата и тя много лесно може да я сложи встрани. В нашите мерки се предвижда настоящата КПКОНПИ да бъде разделена на две – на антикорупционна комисия и комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това означава и нов състав на органите. Тоест освен реформи, председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров ще бъде освободен съвсем скоро. Едва ли ще бъдат необходими от малко повече от два месеца“, посочи правосъдният министър.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar