„Дневник“ публикува позицията на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) по случая с журналиста Димитър Кенаров. В събота в. „Сега“ съобщи, че МВР не е открила нарушения на служителите на полицията, които на втори септември по време на антиправителствения протест арестуваха Кенаров, въпреки че той е бил с каска, на която пише PRESS. На Кенаров по същото време е бил нанесен побой, въпреки че той настоява пред полицаите, че е журналист. Преди време „Дневник“ писа, че съдът прекрати съдебното производство за ареста на Кенаров с мотив, че за задържането няма издадена заповед.

Асоциацията на европейските журналисти – България настоява Министерството на вътрешните работи (МВР) да публикува незабавно абсолютно всички материали от проведената вътрешна проверка по ареста и побоя на нашия колега Димитър Кенаров по време на антиправителствен протест на 2 септември 2020 г.

От публикация във вестник „Сега“ от тази събота научаваме, че проверката не е установила неправомерни действия на служители на МВР, довели до незаконен арест и нанесени телесни повреди на Кенаров. Открити са единствено нарушения при обработката на документите в МВР.

Припомняме, че журналистът Димитър Кенаров е задържан от полицията, докато отразява протестите срещу правителството и главния прокурор на 2 септември. Въпреки че многократно се легитимира пред служителите на МВР и показва своята прес карта, той е извлечен от пл. „Независимост“. Камерата му е счупена и изчезва. Поставени са му белезници, като според медицинската експертиза е многократно удрян и ритан в главата. Държан е в автомобил на МВР с други арестувани, а след това е откаран в столично РПУ, където е освободен, без да бъде издадена заповед за задържането му. Отказана му е адвокатска защита.

Още в началото на проверката АЕЖ-България изрази притеснения, че публични изказвания на главния секретар на МВР Ивайло Иванов съдържат внушения, които могат да повлияят на проверката.

Действията на служителите на МВР срещу Кенаров, а също така и срещу журналисти, предизвикаха сериозна реакция у нас и в чужбина. Припомняме, че казусът беше регистриран на платформата на Съвета на Европа за сигурност на журналистите. Редица международни организации също призоваха за задълбочено разследване, включително „Репортери без граници“, комисарят по човешките права към Съвета на Европа Дуня Миятович, Комитетът за защита на журналистите и др.

За насилието и ареста на Димитър Кенаров е сезирана и прокуратурата, но за това какво се случва след подаването на сигнала също няма яснота.

Не на последно място АЕЖ-България изразява своето притеснение, че, макар да е бил сезиран с жалба от Кенаров, българският съд вече четвърти месец не се е произнесъл по същество за законността на задържането му, при положение че законът предвижда незабавно произнасяне по дела срещу полицейско задържане.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar