Леките присъди за тежките телесни повреди вероятно ще бъдат запазени
Подсъдимите за тежки телесни повреди ще имат възможност и занапред да намаляват присъдата си с 1/3, ако признаят събраните срещу тях доказателства и приемат съкратен съдебен процес. Подобна опция няма да е достъпна само за подсъдимите за умишлени убийства. Това е идеята на ГЕРБ за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), съобщи председателката на правната комисия Анна Александрова във вторник.
Във вторник комисията прие трите напълно идентични проекти за промени в НПК, предложени от БСП, „Обединени патриоти“ и „Воля“. В тях се настоява за премахването на съкратените съдебни процеси при убийства и тежки телесни повреди. Политическата реакция бе предизвикана от убийството с изнасилване на дете в сливенското село Сотиря, убийството на русенската журналистка Виктория Маринова и убийството на Вероника от Велико Търново. И в трите случая извършителите признаха вина, което води до 1/3 по-леки присъди.
Вносителите на законопроектите поискаха да се премахне опцията за намаляване на присъдите при убийства и тежки телесни повреди.
Сега редукцията с 1/3 на присъдите се полага за подсъдимите, които признаят доказателствата, събрани от прокуратурата в рамките на разследването. Това води до много бързи съдебни процеси, понякога в рамките на само едно заседание. Причината е, че не се налага свидетелите и експертите да бъдат разпитвани в съдебната зала. Бързите присъди са по-леки за престъпниците, за да бъдат стимулирани да признаят доказателствата срещу тях. Алтернативата е съдебен процес, който продължава години, но пък може да доведе до максимални наказания.
Под натиска на популистките искания парламентът с огромно мнозинство подкрепя бавното правораздаване, когато става дума за убийства.
ГЕРБ даде във вторник сигнал, че съкратените съдебни процеси ще бъдат запазени за тежките телесни повреди, довели до инвалидизация на жертвата. Анна Александрова каза, че в противен случай „би се задръстила цялата съдебна система“. ГЕРБ засега ще изчака позицията на главния прокурор и Върховния касационен съд преди да направи официално предложение.
„Най-вероятната идея, която обсъждаме, е да изключим тежките телесни повреди и да останат само убийствата. Смятаме, че с тежките телесни повреди, изнасилванията и блудствата ще се задръсти цялата система, ще се върнем 2007 г., когато 268 000 преписки (дела) бяха прекратени. Тежките телесни повреди са твърде много като обем работа“, каза Александрова.
Депутатът от БСП Крум Зарков изрази своето несъгласие с идеята на ГЕРБ. Според него парламентът е минал от консенсус към дълбоко разочарование
И днес след правната комисия Зарков настоя, че текстовете на ГЕРБ са несъвместими със законопроекта, предложен от левицата.
„Идеята на ГЕРБ е изключително проблематична. Важно е обаче да бъде приета достатъчно бързо поправката в НПК, за да се приложи за случаите като този в Сотиря“, каза Зарков.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте