„Утре подавам оставка“, каза Константин Каменаров пред „24 часа“ във вторник, ден след като стана ясно, че Софийският градски съд (СГС) потвърди присъдата му.

Генералният директор на БНТ не пожела повече да коментира ситуацията, но с оставката си вероятно ще обезсмисли първата точка от дневния ред на заседанието на Съвета за електронни медии в сряда, на което членовете трябва да решат кога ще прекратят правомощията му.

Медийни анализатори прогнозираха пред вестника, че това може да се случи след европейските избори, за да не се нагнетява напрежение в обществената телевизия.

Според източници от БНТ обаче Каменаров ще подаде оставка и

ще си тръгне веднага

Тогава Съветът за електронни медии ще трябва бързо да избере временно изпълняващ длъжността на генералния директор.

Не е задължително той да бъде човек от БНТ, може и да е външен или някой от тези, които се явиха на конкурса за генерален директор през август 2017 г.

Въпреки това експерти са на мнение, че постът ще бъде поверен в ръцете на професионалист, който в момента е в обществената телевизия. Така смяната ще е плавна и няма да попречи на работата на медията.

Сред имената, които вече били обсъждани, са Уляна Пръмова, която е шеф на новините в БНТ, изпълнителният директор Симеон Касабов, както и членовете на управителния съвет в медията Валери Запрянов и Василена Матакева.

Новият шеф има право

да ръководи медията

най-много 3 месеца,

след което СЕМ е длъжен по закон да обяви конкурс за високата позиция. Така новият генерален директор на БНТ би трябвало да бъде избран през август – в същия месец, когато преди две години самият Каменаров встъпи в поста.

Въпреки че ще е за кратко, избраникът трябва да отговаря на същите изисквания, които се прилагат към всеки генерален директор. Той трябва да има 5-годишен стаж в телевизия, да е с българско гражданство, да има висше образование и опит в следните области – електронни медии, електронни съобщения, журналистика, право или икономика. Също така да има обществен авторитет и професионално признание.

По закон членовете на СЕМ са длъжни да прекратят мандата на Каменаров, след като присъдата за шофиране в нетрезво състояние на долната инстанция бе потвърдена от СГС. Каменаров е осъден на 1 година и 3 месеца условно с 3 години изпитателен срок и 600 лева глоба затова, че е карал с 1,6 промила алкохол в кръвта.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar