Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е отказала на „Инерком“ да образува ново производство, което да покаже какъв би бил пазарният ефект, ако се стигне до продажбата на ЧЕЗ. Това става ясно от решение на антимонополната комисия, публикувано вчера. Причината за отказа е висящият спор пред Върховния административен съд (ВАС) по предишното забранително решение на КЗК по сделката. От комисията изненадващо обявиха през юли, че с притежаваните шест слънчеви централи и с придобиването на ЧЕЗ „Инерком“ ще може да злоупотребява с положението си на енергийния пазар и създава заплаха за монопол.

Още тогава обаче запознати контрираха, че ВЕИ дружествата на купувача и продавача не могат да достигнат общо и 0.005% от цялото производство на ток у нас. Експерти направиха и паралел между друга сходна продажба, но във Варна, от преди седем години. Тогава „Енерго-Про“ купи E.ON, въпреки че имаше много повече производствени мощности в страната (няколко веца) в сравнение с активите на „Инерком“ на Гинка Върбакова. Тогава обаче това не беше проблем и сделката бе пусната.

„Инерком“ веднага обжалва решението на КЗК във ВАС, а магистратите насрочиха заседанието, което да разгледа искането по същество, за 14 май 2019 година. За да се подсигури, Върбакова излезе от ВЕИ-фирмите си през август, а месец по-късно поиска КЗК да извърши нов анализ за влиянието на сделката по придобиването на ЧЕЗ върху пазара.

От КЗК изтъкват, че „никой друг орган няма право да приеме за разглеждане дело, което вече се разглежда от съда. В противен случай административният орган ще изземе за решаване въпрос, който вече е предоставен на преценката на съда“. „Наличието на висящо административно производство със същия предмет и с участието на същата страна във фазата на съдебно оспорване е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка за образуване на ново производство“, подчертават от комисията на Юлия Ненкова.

От КЗК не съобщават дали и при какви обстоятелства биха могли да започнат нов анализ на енергийния пазар в контекста на евентуалната сделка. Не е ясно и какво се е разбрала „Инерком“ с ЧЕЗ по отношение на срока на плащането. Тези дни от финансовия консултант по сделката – „Мейн Кепитъл“, съобщиха, че „Инерком“ е осигурила средствата за финализиране на сделката. „Финансирането е структурирано, вече е готово като архитектура и ангажименти и водеща банка от световен калибър ще подсигури синдикирания кредит – банка в топ 10 в света“, подчерта Илиян Скарлатов от „Мейн Кепитъл“ пред тв Европа. Той припомни, че процедурата е позволявала участие през офшорна компания, но това не било направено, защото „всичко беше на масата“. „Всъщност от самото начало „Инерком“ казаха: няма от какво да се крием, искаме да се покажем, да се види, че сме ние“, каза още Скарлатов.

Решението на КЗК може да се обжалва пред ВАС в 7-дневен срок.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar