И вторият импийчмънт срещу Доналд Тръмп не мина
Бившият президент бе оправдан по обвинението в подстрекателство към бунт
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп бе оправдан днес от американския Сенат по обвинение в подстрекателство към бунт, съобщи Франс прес.
Петдесет и седем сенатори гласуваха „виновен“, а 47 – „невинен“. За да бъде осъден, бяха необходими гласовете на две трети от сенаторите (67 гласа), но това мнозинство не бе достигнато.
Така и вторият импийчмънт срещу Тръмп не мина в Сената – първият бе през миналата година.
Сега той бе обвинен в подстрекателство към бунт, тъй като негова пламенна реч на 6 януари по повод загубените избори разбуни духовете сред негови привърженици и те щурмуваха Капитолия във Вашингтон.
По-рано процесът бе възобновен, след като демократите прокурори и адвокатите на вече бившия държавен глава постигнаха споразумение да бъде избегнато изслушването на още свидетели.
През хаотичния пети ден от процеса прокурорите демократи пожелаха по-рано през деня да призоват още един свидетел. Сенатът прие искането им.
Резолюцията, позволяваща да бъдат призовани още свидетели, бе приета от 100-членната горна камара на Конгреса с 55 гласа „за“. Петима републиканци гласуваха заедно с петдесетимата си колеги демократи.
Ръководителят на екипа обвинители по процеса, демократът от Камарата на представителите Джейми Раскин, съобщи в началото на заседанието, че ще призове своята колега републиканка от долната камара на Конгреса Джейми Херера Бътлър да даде показания.
По-рано Херера Бътлър съобщила за телефонен разговор между лидера на републиканското малцинство в Камарата на представителите Кевин Маккарти и Тръмп по време на щурма на Капитолия на 6 януари, във връзка с който е процесът за импийчмънт на вече бившия президент. Тръмп, който е съден по обвинение в подстрекателство към бунт, отказал да призове изрично нахлулата в сградата на Конгреса тълпа да се разотиде.
Изслушването на Херера Бътлър щеше да забави процеса. Прокурорите демократи и адвокатите на Тръмп обаче бързо постигнаха споразумение, в съответствие с което свидетелските показания на републиканката бяха прочетени на заседанието. След това двете страни пристъпиха към представянето на заключителните си аргументи.
В послание до групата на партията в горната камара на Конгреса лидерът й Мич Макконъл, който бе обявил, че ще подкрепи бившия президент, нареча решението си „трудно“. В същото време той се аргументира, че Сенатът няма капацитета да съди бивш президент при този „политически процес“.
Той не е говорил с Тръмп от средата на декември, когато призна победата на демократа Джо Байдън на президентските избори в САЩ през ноември, отбелязва АФП.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте