Престъпление без наказание.

Преди 8 години токов удар уби 11-годишния Ангел от гоцеделчевското село Копривлен – делата продължават, осъдени няма.

Без виновни и осъдени остана и инцидентът с фонтана на столичния площад „Славейков“ през 2005-та година. Тогава отново необезопасен ток уби млад мъж.

Вече 8 години няма виновни за смъртта на 11-годишния Ангел от гоцеделчевското село Копривлен, който загина от токов удар. До този момент осъдени за смъртта на момчето няма, а делата продължават.

Без осъдени остана и инцидентът във фонтана на столичния площад „Славейков“ през 2005-та година, когато заради необезопасен ток почина млад мъж.

На 19 май 2013 година няколко деца играят на спортната площадка в училището в село Копривлен, когато топката пада извън оградата. 11-годишният Агнел отива да я вземе, допира се до мрежата и го удря ток. Причината – оголена електрическа жица, която е паднала върху металната ограда. Момчето умира на място.

„Искаме справедливост, това е за детето“, каза бабата на Ангел Жана Панайотова.

„Ние няма да се откажем, но държава лесно не се оборва. Държавата си е държава, те са вързани на едно място там. Кой е там министри, съдии, адвокати, прокурори“, казва дядото на Ангел Панайотов.

Две години след смъртта на детето са повдигнати обвинения на двама служители на електроразпределителното дружество. Те са обвинени в немарливо изпълнение на служебните си задължения. В края на 2019 година обаче двамата са оправдани. След като роднините обжалват, делото е върнато за ново разглеждане в Софийския апелативен съд.

Преди 15 години в една топла майска вечер 34-годишният фотограф Веселин Маринов и приятелката му се разхождат по площад „Славейков“ и решават да седнат на фонтана. Потапят краката си, за да се разхладят, в този момент жената изпищява „Има ток“ и успява да излезе от фонтана, но Веселин остава във водата и умира на място.

Разследването показа, че при проектирането на фонтана са допуснати сериозни нарушения и във водата е имало напрежение от 220 волта, защото изолацията на проводниците е изгнила.

Единственият наказан по случая е директорът на пазари „Теменуга“ Васил Каменов. Разминава се с административна глоба от 1000 лв. Съдът оправдава другите двама обвиняеми – бившия управител на „Общински пазари“ Георги Зенгинов и директор на „Крамкомплекс“ ООД Симеон Кралев.

Майката на загиналия получава обещетение, но намира присъдата за крайно несправедлива. Решава да заведе ново дело срещу виновните.

„Майката беше много измъчена, че не може да намери справедливост от правосъдието и затова ме ангажира, но делото беше приключило. След като беше отсъдено делото се връща няколко пъти и изтече срокът. И те и присъдиха едно минимално обещетение и така завърши всичко за нея – обидена без да види справедливост. Аз й казах, че е трябвало да заведе дело директно срещу общината, което да бъде в рамките на 5 години и там да получи по-тежко, по-добро обезщетение“, разказа адвокатът Марин Марковски..

Фонтанът беше запечатан и не работеше до пролетта на 2019-та година. Тогава заедно с ремонта на площада „Славейков“, 14 години след трагичния инцидент във фонтана отново потече вода.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar