Бизнесменът Илия Златанов, който е основна фигура в разследването на Антикорупционния фонд „Осемте джуджета“, разпространи днес отворено писмо с 10 въпроса до премиера Бойко Борисов. С тях Златанов напомня, че не е последвало нищо от разследването, показало как се отнема бизнес със съдействието на прокуратурата и МВР.

В серия филми, излъчени през юни и юли миналата година, собственикът на асансьорната фирма „Изамет“ Илия Златанов разказва как чрез заплахи е бил принуждаван от бившия шеф на следствието Петьо Петров – Еврото и съпругата му Любена Петрова да прехвърли целия си бизнес. Разказва и че е бил свидетел на близки контакти на Петров с бившия ръководител на Специализираната прокуратура Димитър Франтишек и шефа на Националната следствена служба Борислав Сарафов. Златанов разказва и че пред ресторанта „Осемте джуджета“, ползван като офис от Петьо Петров, постоянно е имало патрулен полицейски автомобил, а братът на тогавашния вътрешен министър Младен Маринов бил шофьор на Петьо Еврото.

След като случаят доби публичност, Златанов се опита да влезе в завода си в Дупница, окупиран от друго дружество, но охранителите от „Делта гард“ (съсобственик там е Димитър Спасов, известен като Митко Каратиста) не допуснаха частния съдебен изпълнител, а полицията в Дупница отказа да му съдейства въпреки съдебното решение и осъществи действия в интерес на другата страна.

Прокуратурата образува проверка след излъчването на разследването, а главният прокурор Иван Гешев тогава коментира иронично: „Mожем да разследваме, както осемте джуджета, така и десетте малки негърчета“, и постави под съмнение източника на разкритията – Илия Златанов. Не е известно какъв е напредъкът на разследващите оттогава.

Първата част на разследването гледайте тук.
Втората част гледайте тук.
Третата част гледайте тук.

„Дневник“ публикува въпросите на Златанов към министър-председателя изцяло и без редакторска намеса:

До г-н Министър Председателя на Република България, г-н Бойко Борисов

ОТВОРЕНО ПИСМО

Уважаеми г-н Борисов, в интервюто Ви с Франкфуртер Алгемайн цайтунг, Ви бе зададен въпрос: „Има, например, един добре документиран случай, наречен на името на софийски ресторант „Осемте Джуджета“, който се явява място за преговори и се е стигнало до това, на собственик на българска компания, да бъде отнето имуществото, чрез една корумпирана съдебна система“. „Ако някой се включва в незаконни сделки, разбира се не мога да коментирам“ – казахте Вие. Затова, като български гражданин и бизнесмен, създал 300 работни места и платил над 110 млн. лв. данъци, такси и митни сборове, питам:

1. Имате ли данни за незаконни сделки, свързани с кръга „Осемте джуджета“ и ако това е така, какво точно сте предприели?

2. Нека ви напомня, че ръководената от вас изпълнителна власт участваше много активно в процедурата по избор на сегашния Главен прокурор чрез писма и институционална подкрепа, докато правосъдният ви министър отказваше да издигне друга кандидатура и мълчаливо подкрепяше тази на Иван Гешев. Какво е вашето участие в този процес? Как да си обясним синхронът с действията на Любена Петрова- съпруга на Петьо Еврото от „Осемте джуджета“, която ръководеше протестите в защита на единствената кандидатура за Главен прокурор?

3. Знаете ли, че подобни механизми, като този в „Осемте джуджета“ работят перфектно за отнемане на бизнеси у нас? Известно ли ви е, че българският бизнес се чувства застрашен?

4. Знаете ли как функционира този кръг и каква е ролята на главните участници в него, особено на онези, които са на ръководни позиции в държавните системи? Как да си обясним многократното явяване на Борислав Сарафов и Димитър Франтишек при Петьо Еврото в „Осемте джуджета“, при това под осигурена охрана от патрулка на МВР пред ресторанта в тези моменти, отделно и на охранителната фирма „Делта гард?

5. Министърът ви на вътрешните работи заяви пред Цветанка Ризова в бтв, че патрулката стояла пред „Осемте джуджета“, тъй като наоколо имало институции. Обръщам внимание, че институциите все още са там, но патрулки вече няма. Ще извършите ли вие проверка, след като вътрешният ви министър очевидно отказва такава? Възложихте ли проверка относно данните, че братът на бившия ви вътрешен министър е бил шофьор на Петьо Еврото докато е действащ полицай?

6. Как е възможно в държава-членка на ЕС една фирма да окупира предприятия и да има лиценз за охранителна дейност? Публично известно е, че това е положението с „Делта гард“ ООД, които окупираха предприятието ми в Дупница за около три месеца, а другото в София от преди около година и все още отказват да го
освободят.

7. Възложихте ли проверка относно действията на Началника на РПУ- Дупница, който препятства действията на ЧСИ? Защо същият е още на същата си позиция?

8. Относно изнесените в „Осемте джуджета“ данни за препятстване работата на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, нека ви припомня, че същият е въведен като ангажимент, поет от България във връзка с присъединяването й към ЕС. В рамките на съюза въвеждането му стана с Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европа и от 2008 г. телефон 112 функционира във всички държави-членки. Вероятно с изключение на случаите, в които сме потърсили спешна помощ Ние, жертвите на „Осемте Джуджета“. Възложихте ли вие проверка или да се обърнем за такава към съответните европейски институции?

9. Възложихте ли проверка във връзка със сигналите за заплаха срещу адвоката ми и срещу журналиста, който публикува фактите по случая „Осемте джуджета“?

10. Считате ли, че е безопасно за гражданин, разкрил публично схема като „Осемте Джуджета“ да живее и работи в България?

Илия Златанов

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar