Комисията по земеделие и храни отхвърли ветото на президента и отново прие спорни поправки, улесняващи промяната на предназначението на земеделски земи и застрояването им.

Преди броени дни президентът Румен Радев наложи вето на одобрените от депутатите изменения, прокарани през преходни и заключителни разпоредби в Закона за посевите, но депутатите от водещата комисия тази сряда отхвърлиха ветото и гласуваха наново спорните текстове. Според държавния глава новите правила не изпълняват конституционното задължение на държавата за специална закрила на земеделските земи и промяна на предназначението им само по изключение при доказана нужда.

Часове преди заседанието на комисията граждани протестираха пред Народното събрание срещу поправките, които по думите им възкресяват вече загубили правно действие решения за промяна на предназначението, като целта е да се заобиколят актуалните изисквания и процедури, като така продължи застрояването по стари планове. Притесненията на природозащитници е, че с това се отваря законова врата за бетониране на последните незастроени места по Черноморието.

Проектът, гласуван на 24 януари 2018 г. дава амнистия на собствениците на ниви, които са сменили предназначението им, но не са реализирали строителство в срок като им дава право на инвестиции, вместо земите да станат отново земеделски. Предложенията за промени в закона за посевите са били направени устно от Йордан Апостолов от „Обединени патриоти“ между първо и второ четене в Комисията по земеделието и храните в края на 2017 г. В средата на декември тези изменения са били одобрени на второ четене от всички присъствали на заседанието на комисията депутати от ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и БСП. Част от тези текстове са променени на последната земеделска комисия, без да се променя философията на измененията.

Тази сряда законопроектът беше повторно подкрепен от земеделската комисия от 12 депутати от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, девет са били против – сред тях депутати от БСП, ДПС и „Воля“, без „въздържали се“.

Преди гласуването днес вносителят Йордан Апостолов коментира пред комисията, че не е съгласен с мотивите за вето на президента като се позова на Конституцията, че частната собственост е неприкосновена.

От ДПС обясниха, че подкрепя президента заради принципа, че промяната на предназначението трябва да се прави по изключение, а не по правило. От там изтъкнаха нуждата от широко публично обсъждане, което е било пропуснато в конкретния случай. От БСП предложиха Законът за опазване на земеделските земи да бъде разгледан отново, за да се решат възникналите проблеми.

Според председателя на парламентарната комисията по земеделие Десислава Танева поправките са минали цялата процедура на обществено обсъждане

Ако измененията бъдат гласувани окончателно и в пленарна зала идната седмица, за да може да се строи в бившите ниви, собственикът на земята ще трябва да подаде искане пред съответната земеделска комисия, в което да посочи номера на старото разрешение и датата на издаването му. Към документите трябва да се приложи документ за собственост или учредено право на строеж, актуална екооценка на инвестиционното намерение, както и влязъл в сила подробен устройствен план. Решението на комисията ще губи правното си действие, ако в тригодишен срок собственикът не поиска издаване на разрешение за строеж или ако до шест години не го започне.

Собствениците на земи, които са платили такса за смяната на предназначението, няма да плащат отново, ако тя съвпада с актуалната тарифа. Разликата с тарифите ще бъде доплащана или ще бъдат връщани пари. Земеделските комисии ще са длъжни в срок до един месец да препотвърдят или да отхвърлят искането.

Преди две седмици експресно предложените законови промени бяха отхвърлени. В момента законът предвижда давност на разрешителни 3 и 5 години. Това означава, че ако собственик на земя, който има строително разрешение, не е започнал строеж в рамките на 3 или 5 години, губи разрешителното си и трябва да мине отново през цялата процедура, за да получи ново разрешително.

През май миналата година поправки в Закона за опазване на земеделските земи, внесени пак от „Обединени патриоти“, предлагаха да се удължи с още три години срокът за строителство на черноморското крайбрежие. Тогава обаче след шумна реакция в социалните мрежи ГЕРБ оттегли подкрепата си и проектът не стигна до пленарната зала.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar