За 2 г. Търговският регистър е глътнал над 6 млн. лв. на данъкоплатците
Договорът за поддръжката му се оказа секретен
Договорът за поддръжката на Търговския регистър, който от 10 август е в срив, се оказа тайна. От Агенцията по вписванията казаха пред „Сега“ само, че изпълнител е „Лирекс БГ“ ООД, а договорът е от 3 май т. г.
Причината за тази тайнственост е, че обществената поръчка по темата е специална, каквито са всички, свързани с националната сигурност. Затова не може да бъде открита в електронните регистри. Не е ясно какъв е срокът на договора и за каква сума е, но „Лирекс БГ“ обслужва Търговския регистър от 2012 г. насам. Фирмите, които работят по разширяване на капацитета на масиви за съхранение на данни, както и по европроект за надграждане на регистъра, нямат нищо общо с проблема с блокажа, заявиха от агенцията. Само през последните 2 години регистърът е глътнал поне 6 млн. лв. на данъкоплатците, показва сумирането на трите известни договора за поддръжка и разширяване на капацитета му.
„Не можем да даваме коментари и обяснения. Всички колеги са заети с това да възстановят работата на регистъра и просто сме се концентрирали изцяло в това. Рано е още за коментари и изявления“, казаха пред „Сега“ от фирмата. Очаква се от сряда да могат да се правят само справки за собствеността на дружествата и фондациите.
Специалисти от IT бранша коментираха пред „Сега“, че сривът на масива вероятно е станал, защото базите данни и архивните им копия са държани на едни и същи сървъри, които не са били добре поддържани. Според тях е вероятно да се изгуби информация, въпреки че от регистъра твърдят, че няма такава опасност, както и че имало гаранции срещу злоупотреби със собственост на фирми. „Има пропуски в поддръжката на държавните електронни системи. Доказва го липсата на Търговски регистър вече шести ден“, каза пред БНР IT спецът Иво Мирчев. По думите му възможните версии са две – престъпна некадърност на поддържащата компания или умишлено заличаване на данни.
Министерството на правосъдието, под чиято шапка е агенцията, за пореден ден мълчи за проблема. Оправданието е, че министър Цецка Цачева е сезирала прокуратурата и ДАНС с казуса и тече проверка. Пред публиката не се показва и шефката на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова.
АЛАРМА
Не сключвайте сделки, докато Търговският регистър е блокиран, посъветва адвокат Трифон Трифонов по bTV. Той е скептичен, че някой може да осъди държавата за пропуснати ползи. Юристи се опасяват, че може да има санкции за фирмите, които не са изпълнили някакви свои задължения заради срива. Други алармираха, че сделките им са блокирани и дори нямат достъп до фирмените си сметки. Според юристи е възможно и данъчните да са затруднени да работят заради проблемите с Търговския регистър. Проблеми може да има и при имотните сделки с участие на фирми. Шефът на нотариалната камара Димитър Танев обясни пред „Сега“, че проблем при изповядване на сделка би имало само ако няма никакви хартиени документи, удостоверяващи представителството на страните. Колегите му не били задължени по закон да правят справка в Търговския регистър, но когато страните по сделка им възлагат справка за актуалното състояние, тогава нотариусите са длъжни да я направят.
ОТГОВОРНОСТ
Бившият правосъден министър и лидер на „Да, България“ Христо Иванов настоя премиерът Бойко Борисов да свика Съвета по сигурността и да поеме лична отговорност за „тежкия срив на националната киберсигурност“. Иванов иска прозрачност на договорите и да бъде отговорено дали ще бъдат възстановени данните и с какво ниво на сигурност. „Ако зад тази криза стои умисъл, той е бил насочен към манипулиране на едни или други данни. Сега въпросът е дали е имало такава манипулация и доколко занапред тя ще бъде предотвратявана. Очевидно и възможност е имало“, обяви бившият министър.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте