ЕК иска България да не дава гражданство срещу инвестиции
Европейската комисия изрази очакване България да прекрати прилагането на схемата за предоставяне на гражданство срещу инвестиции, известна също като „златен паспорт“. Изпратихме „политическо“ писмо до българските власти, в което настояваме схемата да отпадне при предстоящите законодателни промени, е уточнил говорител на комисията.
ЕК очаква от България ясна информация за схемата. Даден е срок за отговор от един месец и ЕК няма да се поколебае да вземе съответните мерки, ако изразените опасения не бъдат взети предвид по подходящ начин, е добавил той.
Миналата година ЕК отбеляза, че т. нар. „златни паспорти“, наричани също „продажба на гражданство“, позволяват чужденци да бъдат натурализирани като граждани на дадена страна от ЕС в замяна на инвестиции. България, Кипър и Малта прилагат такива схеми, при които са необходими инвестиции между 800 000 и два милиона евро. 19 държави от ЕС прилагат схеми за предоставяне на право на пребиваване срещу инвестиции – България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Франция, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Малта, Холандия, Полша, Португалия, Словакия, Испания.
ЕК съобщи, че започва наказателни процедури срещу Кипър и Малта заради схеми за т. нар. „златни паспорти“. Според ЕК предоставянето на гражданство по този начин не е съвместимо с договора за ЕС. Това подкопава целостта на статута на гражданството на ЕС, заявява комисията. Подобни схеми имат последици за ЕС и когато една държава предостави гражданство, получателят става гражданин на ЕС и се ползва от всички права, например на свободно движение, пребиваване и работа в ЕС, правото да гласува на общински избори и за евродепутати. Последиците не са нито ограничени до държавите, които ги прилагат, нито са неутрални към други държави, се посочва в съобщението.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте