Община Бургас ще даде седмица на формалния собственик на лятната резиденция на почетния председател на ДПС Ахмед Доган да узакони сградите в имота. След години бездействие, кметът на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ) вече заплашва, че ще предприеме действия по забрана за ползване на сградите и събаряне на строителната ограда, ограничаваща преминаването по общинския път.

Официално собственик на т.нар. сарай е фирма „Хермес солар“, но Доган, който се разпорежда с морския палат, не се крие. Преди община Бургас да издаде ултиматум във вторник, съпредседаелят на „Демократична България“ Христо Иванов направи втора акция до плажа край имението заради разкритията, че достъпът до него пак е блокиран.

Независимите медии от години повтарят всички съмнителни обстоятелства около имота, включително, че сараят се води за сграда в строеж. Последното разкрие бе за незаконно достроения кей с дължина от над 200 метра, което бе написано от сайта „Биволъ“.

В разгара на гражданските протести срещу правителството и главния прокурор, кметството в Бургас се сети да провери въпроса. На 29 юли са изпратени проверяващи, които да установят дали сградите са правомерно обитавани.

Инспекторите са установили следното: „Режимът за въвеждане в експлоатация на сградите в имота е регистрационен и към днешна дата в Община Бургас не са постъпвали заявления за регистриране и издаване на удостоверение за въвеждане в експлоатация на сградите“.

На собственика, строителния надзор и строителя е дадено предписание в седемдневен срок да бъдат представени в Община Бургас съставените по време на строителството актове и протоколи за строежите в имота.

„Собственикът е уведомен, че ако не представи изисканите документи в посочения срок, Община Бургас ще предприеме действия по забрана ползването на сградите в имота и принудително премахване на строителната ограда, ограничаваща преминаването по общинския път“, се казва в съобщението на общината.

Проверяващите са установили, че строителната ограда на строежа не е поставена съгласно одобрения план за безопасност. Няма я и задължителната информационна табела.

Въпреки че сараят се води строеж, там строителство не тече. Вероятната причина е, че всичко е построено, но не е узаконено. Общината е открила построения от незнайно кого бетонен път през съседен имот- публична държавна собственост, за който не са издавани строителни книжа.

„Строителната ограда да бъде незабавно премахната и да се осигури свободен достъп на гражданите по общинската улица“, казва общината. В същото време кметството твърди, че общинската улица до сарая никога не е водила до морския бряг, а до частен терен.

Нова акция до плажа

Междувременно съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов успя да стигне плажа при летните сараи на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган край Росенец. Посещението бе месец, след като той опита да дебаркира с лодка, но бе върнат във водата от въоръжени гардове от НСО – личната охрана на Доган. Само ден по-рано „Свободна Европа“ съобщи, че достъпът до плажа пред лятната резиденция е блокиран, а на общинския път има ограда. Обяснението бе, че се прави ремонт на покрива на сграда, който изгоря наскоро и затова не се пускат хора.

При пристигането си във вторник Иванов завари половината ограда преместена, а пътят – свободен. Работещ в резиденцията му каза, че знае, че отиват на плажа и заяви: „Заповядайте“.

„Проблемът е, че те са чули, че ние идваме и са премахнали половината ограда. С очевидното намерение веднага, след като си тръгнем оттук оградата да бъде възстановена, така че аз сега пред медиите ще отправя предупреждение към кмета на Бургас, че ако тази ограда бъде възстановена и бъде отново препречен достъпът до пътя, ние отново ще организираме масово плажуване на Росенец“, заяви Иванов.

Той успя да стигне до плажа заедно с общинския съветник от Бургас Димитър Иванов и активиста на „Да, България“ Иво Мирчев. При последния им опит и тримата не бяха допуснати. В отговор бе организирано „масово плажуване“ на „Росенец“. Хиляди хора се събраха при резиденцията, но първоначално не бяха допуснати от полицията. МВР пусна само привържениците на ДПС, които се събраха, за да „защитят“ лидера си. Стигна се до сблъсъци с полицията, която все пак позволи достъп до плажа.

Акцията с лодката предизвика сериозен скандал, който доведе до оставката на шефа на НСО ген. Красимир Станчев. Междувременно Доган и депутатът от ДПС Делян Пеевски обявиха, че се отказват от държавната си охрана. Това стана след обявено намерение на Борисов да бъдат махнати гардовете от НСО, но до момента яснота пазят ли те почетния лидер на ДПС. От НСО не са отговорили на запитване какво е станало със служителите от личната охрана на Доган, след като назначиха проверка на действията им отпреди месец. Дни след акцията на Иванов от службата поискаха достъпът до Росенец да се забрани и по вода, и по въздух, което само засили скандала. Това искане бе оттеглено.

Преди да стигне до „Росенец“ Иванов бе в общината в Бургас. Той обясни, че са поискали от кмета Димитър Николов да изземе общинския път, водещ към резиденцията. След скандала преди месец общинските съветници от Бургас по спешност промениха свое решение и така пътят остана общински. Преди това, през април, бе прието пътят да стане частен. Градоначалникът отговорил, че не може да го направи, защото имало обжалване на тамошния Подробен устройствен план. На това общинският съветник Иванов заяви, че щом планът се обжалва, значи не е влязъл в сила, т.е. кметът може да изземе пътя.

Според него асфалтовият път прераства в бетонен, който е построен за изтегляне на джетове и лодки от водата. По думите му бетонната част е изградена в земя, публична собственост и държавата има право да го изземе. Това обаче не се случва.

Сигналите

Преди съобщението на общината, Христо Иванов обяви, че са подадени сигнали до кмета Димитър Николов и строителния контрол. Иванов напомни, че сараят на Доган няма акт 16, което повдига въпроса как сградата е въведена в експлоатация. Сигнал е подаден и до МРРБ. По думите на Иванов оттам заявили, че считат плажа край резиденцията за нов, тъй като досега не бил нанесен на специализираните карти.

От строителното министерство препратили сигнала до туристическото. Оттам била назначена проверка. Служителите обаче не могли да стигнат до плажа заради преградения път. Това е отразено в доклада на проверяващите.

Междувременно прокуратурата „прогледна“ за нарушенията при строителството в „Росенец“ и на друг места по морето. Бе извършена проверка, която установи, че в регионалното министерство липсва одобрен инвестиционен проект за изграждане на пристанищен обект на територията на парка. Вероятно става дума за яхтения кей. Във вторник Иванов показа документ от 1996 г., според който кеят е с дължина 40 метра. Междувременно обаче са достроени още 200 м., които не са отразени никъде.

Другото установено нарушение бе, че няма и одобрен инвестиционен проект за изграждането на двуетажна постройка, разположена в непосредствена близост до крайбрежната ивица.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar