Осветеният като посредник в мащабна схема за получаване на български паспорти с фалшифицирани документи Глеб Мишин безпрепятствено е напуснал страната, въпреки сигналите до ДАНС и воденото прокурорско разследване.

„Това лице – Глеб Мишин, за който ние говорим от доста време, се оказа, че след осветяването на неговата роля в цялата тази афера, необезпокоявано е напуснал страната. Аз очаквах да бъде арестуван този човек, защото има обилни данни за това, че той участва в корупционни схеми за издаване на българско гражданство с фалшиви документи, вместо това необезпокоявано е напуснал страната“, каза в сряда Атанас Атанасов (ПП-ДБ)

Атанасов оглави временната парламентарна комисия за проверка на факти за дейността на Глеб Мишин и връзката му със схемите за неправомерно представяне на българско гражданство.

Според депутата „още по-скандален“ е фактът, че след като Глеб Мишин е напуснал страната, ДАНС веднага му е издала 10-годишна забрана да влиза в България.

„Нали си давате сметка за това – необезпокоявано напуснал и десет години да не го пускаме в страната. Всичко това показва, че тази схема е работила с покровителството на службите“, коментира Атанасов. Той обясни, че най-интензивното движение на преписките за издаване на български паспорти се е случвало по времето на служебните правителства.

Във вторник Народното събрание създаде временна комисия, която да провери всички факти около евентуална корупционна схема за предоставяне на българско гражданство на руснаци срещу фалшиви документи. Инициативата на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС се аргументира с публикуваната в началото на февруари статия на Mediapool „Схемата „Глеб Мишин“: Над 4000 души от бившия СССР опитват да вземат БГ паспорт“.

В отговор на въпрос дали има данни и за други хора, които да са замесени в схемата, Атанасов отбеляза, че Мишин е бил организаторът ѝ. „Проблемът е в това кой е слагал „чадър“, каза съпредседателят на ПП-ДБ.

Той потвърди информацията на Mediapool, че с „просто око“ се вижда, че документите по схемата „Мишин“ са фалшиви. „С „просто око“ се е виждало това нещо и къде са българските служби“, попита Атанасов.

Аферата „Мишин“

В началото на февруари Mediapool разказа за „фабриката“ за производство на български граждани, която е функционирала безпрепятствено години наред, макар че службите са знаели за нея, тъй като са подавани сигнали.

Първият, който освети Глеб Мишин, бе самият Атанас Атанасов. Пред БНТ той предупреди, че „това е потенциален канал за инфилтриране на хора от разузнавателните служби на Русия в Европа“.

По информация на Mediapool Мишин не е нито „мозък“, нито „мотор“ на корупционния канал, но е осигурявал гладкото протичане на цялата процедура.

Първият сигнал до прокуратурата за въпросния украинец от руски произход Глеб Мишин е подаден в началото на август миналата година, но и до момента делото остава висящо, а проверките са разхвърляни по районните полицейски управление из цяла София.

По информация на Mediapool схемата за придобиване на български паспорт, свързвана засега само с осветения Глеб Мишин, започва да функционира през 2018 година.

В тази година чрез българските консулства в Москва, Санкт Петербург, Минск, Киев и други, започват да постъпват документи за започване на процедури по предоставяне на българско гражданство на хиляди граждани от Русия и бивши съветски републики.

В момента прокуратурата разследва данни, че клиентите на тази престъпна схема са получавали фалшив акт за раждане на свой родител, в който е записано, че са от български български произход. Много често този документ се оказва достатъчен, за да се получи българско гражданство.

След това на клиентите се осигурява канал за подаване на документите до България, за който се използват най-често българските консулски служби.

Пристигналите в България документи са върху еднотипни бланки, за които е видно, че са разпечатани по един и същи образец и имат поредни номера, въпреки че идват от различни държави. В много от документите почеркът е един и същ, разказват източници от разследването пред Mediapool. Много от документите са преведени от една и съща преводачка, която е с украинско гражданство.

Не всички документи са свързани директно с Мишин, но свидетели разказват, че той е бил почти всеки ден на тротоара пред Министерството на правосъдието в София да управлява групите от кандидати за български паспорти по тази схема. Цялата организация на хората е била в ръцете на посредници като него, включително списъците кой е на ред да влезе да се яви пред служител на дирекция „Българско гражданство“.

Според запознати корупционната цена за получаване на български паспорт с подправени документи през последните 2-3 години е достигнала 20 000 евро. Само за придвижване на документите до българските институции се искат около 8000 евро.

Самият Глеб Мишин е кандидат за българско гражданство с подправени документи, твърдят източниците на Mediapool. След разкриването на схемата той е спрял да се появява пред Министерството на правосъдието.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar