Турция предостави от днес пълномощия на Висшия съвет за радио и телевизия /ВСРТ/ да осъществява всеобхватен контрол върху цялото онлайн съдържание, включително стрийминг платформи като Нетфликс и новинарски сайтове, съобщава Ройтерс, като отбелязва, че тази стъпка е събудила опесения за възможна цензура.

Мярката за надзор бе одорена първоначално от турския парламент през март миналата година с подкрепата на управляващата Партия на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип Ердоган и на нейния националистически съюзник, съобщава БТА.

Наредбата, която бе публикувана днес в турския Държавен вестник, предвижда всички доставчици на интернет съдържание да получават лицензи от Висшия съвет за радио и телевизия, който ще контролира предоставяното от тях съдържание.

Освен стрийминг платформата Нетфликс, други местни стрийминг платформи като като ПухуТВ и БлуТВ ще бъдат подложени на надзор и евентуални глоби или загуба на лиценз.

Освен това безплатните новинарски сайтове, които разчитат на реклама за приходите си, също ще бъдат подложени на същата мярка.

В наредбата се посочва, че на доставчиците на интерен съдържание, които не се съобразяват с правилата и с указанията на ВСРТ, ще бъде даден 30-дневен срок да приведат съдържанието си в съответствие с изискваните стандарти или ще бъдат изправенши пред временно отнемане на лицензите им за три месеца, а след това и отмяна на лицензите.

В днешното съобщение не се уточнява какви стандарти ВСРТ очаква да се спазват.

Говорителка на Нетфикс в Турция посочи, че платформата внимателно следи развитията и желае да продължи да предоставя съдържание за Турция.

Яман Акдениз, преподавател по право и експерт по киберсигурност в университета Билги в Истанбул, посочи, че мярката противоречи на обявения наскоро пакет от съдебни реформи, който цели да разсее опасенията на ЕС за влошаване на човешките права в страната.

Наредбата, даваща на ВСРТ пълномощия да цензурира интренет, влезе в сила днес. Скоро достъпът до платформата Нетфликс или до новинарски сайтове, излъчващи от чужбина, може да бъде блокиран, написа Акдениз в Туитър.

Критиците изразиха също опасения, че мярката ще даде възможност на правителството да затегне контрола си върху медиите, които в мнозинството си са под влиянеието на Ердоган и на Партията на справедливостта и развитието.

Керем Алтъпармак, адвокат в областта на правата на човека, посочи в Туитър, че мярката е „най-голямата стъпка в историята на турската цензура“ и добави, че всички сайтове, произвеждащи новини с опозиционно съдържание, ще бъдат засегнати.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar