Върховният административен съд (ВАС) реши, че ТЕЦ „Брикел“ може да продължи да работи и не допусна предварителното изпълнение на заповедта за спиране на мощностите заради данните за прекомерно замърсяване. Определението на съда не може да бъде обжалвано.

На 29 юли служебният екоминистър Борислав Сандов обяви, че затваря ТЕЦ „Брикел“, защото „не отговаря на екологичните изисквания, европейските норми и българското законодателство“.

„Собствениците не желаят да модернизират предприятието, така че да не замърсява околната среда и да не уврежда човешкото здраве“, обяви Сандов и допълни, че предстои пломбиране на инсталацията.

Само пет дни по-късно Административен съд – Стара Загора спря предварителното изпълнение на заповедта на местната екоинспекция за спиране на ТЕЦ-а.

Върховните магистрати приемат, че обсъждането на евентуалните нарушения от страна на „Брикел“ заради замърсяване на околната среда няма връзка с допускане на предварителното изпълнение на заповедта за спирането на ТЕЦ-а.

„Ако ВАС разгледа и коментира тези твърдения, би се достигнало до произнасяне по спора по същество, което е недопустимо в рамките на настоящото частно производство“, се казва в решението.

В заповедта на екоинспекцията са изброени седем групи нарушения на ТЕЦ „Брикел“, които са атакувани пред съда от дружеството. ВАС напомня, че спирането на дейността на ТЕЦ само по себе си води до причиняване на значителни и трудно поправими вреди.

ВАС напомня, че „Брикел“ е част критичната инфраструктура на страната и е защитен от Закона за енергетиката и Директива 2008/114/ЕО на ЕС. „Брикел“ е в списъка на стратегическите обекти от значение за националната сигурност, където е вкаран с постановление на кабинета „Станишев“ в неговите последни дни.

От значение в случая е и обстоятелството, че предварителното спиране дейността на „Брикел“ би довело до спад на нивото на язовир „Розов кладенец“, който е обявен за защитена зона от министъра на околната среда и водите, напомня съдът.

Решението на ВАС за „Брикел“ свежда казуса до абсурдно допускане тип „параграф 22“. Предварителното изпълнение на заповедта за спирането на ТЕЦ-а се иска, за да се осигури защитата на живота или здравето на гражданите. Замърсяването на околната среда, както е описано от екоинспекцията в заповедта за „Брикел“, има отношение към здравето на гражданите.

ВАС обаче казва, че за да се установят твърденията на екоинспекцията, делото трябва да бъде решено по същество – т.е. няма как да се защити здравето на гражданите с предварително изпълнение на заповедта за затваряне на „Брикел“, въпреки че законът позволява това. Съдът допуска защитата на интересите на „Брикел“, които ще бъдат увредени от спирането на ТЕЦ-а, дори и да се допусне, че той не отговаря на екологичните норми.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar