Върховният касационен съд (ВКС) взе безпрецедентно решение, с което задължи властите в рамките на една година да предприемат всичко мерки, за да изчистят мръсния въздух в Пловдив, научи Mediapool. Съдебният акт е на върховните съдии Мария Иванова, Жива Декова и Маргарита Георгиева.

Делото за чистия въздух в Пловдив бе заведено с колективен иск от Фондация „Асоциация за европейска интеграция и права на човека“ срещу Община Пловдив и екоинспекцията в града. Властите са осъдени да преустановят бездействието, допуснато през последните 14 години.

Люботпитното е, че преди това Великотърновският апелативен съд отхвърли иска на гражданите. Второинстанционният съд твърдеше, че властите нямат безусловно задължение да поддържат нивата на замърсяване в рамките на европейските директиви. Според апелативните магистрати институциите са длъжни да предприемат мерки за чист въздух, но резултатът от тях е без значение. Върховният съд отхвърля напълно тезата на апелативния съд.

Пловдив е един от градовете с най-силно замърсен въздух в страната заедно със София.

Делото за мръсния въздух в Пловдив беше заведено преди 11 години. Гражданите се позоваха на данните, събрани между 2007 и 2011 година. От тях се вижда, че пределната норма от 50 mg/m3 твърди прахови частици във въздуха на града е била превишавана близо 200 пъти на година през 2010 г.

Според екологичната експертиза по делото най-голям принос за замърсяването има битовото отопление. След него се нареждат транспортът, индустрията и зимното поддържане на улиците с пясък и сол. Битовото отопление допринася с близо 75% от вредните емисии на прах. Следва транспортът с 14% и индустрията с между 7 и 14%.

Експертизата ясно показва, че мръсният въздух в България е социален проблем, защото хората предпочитат да се отопляват със замърсяващи енергоизточници като въглища, дърва и изгаряне на всякакви други материали в най-бедните квартали.

Въпреки това ВКС обявява, че институциите не са изпълнили задълженията си и са нарушили европейските директиви за чистотата на въздуха (Директива 2008/50/ЕО). Българското законодателство също задължава властите да опазват чистотата на околната среда и атмосферния въздух.

Най-любопитната част от решението е подходът на ВКС към периода на нарушението. Гражданите съдят властите за нарушения, извършени 2007-2011 година. Съдът приема, че ефективни мерки не са предприети и до днешна дата, защото България е осъдена за мръсния въздух и по делото пред Съда на ЕС.

Поради това ВКС задължава институциите да приемат спешни мерки за решаване на проблема в рамките на една година, считано от 22 юли т.г..
Неизпълнението на това решение няма да доведе до автоматично налагане на санкции за община Пловдив и РИОСВ – Пловдив. Ако след година няма промяна, всеки пловдичанин ще може да заведе успешно дело с искане за обезщетение пред местните съдилища и Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

В момента дело за мръсния въздух водят и гражданите на София срещу Столичната община. То все още е на първа инстанция в Софийския градски съд, но столичани имат някои успехи. Съдът вече задължи общината да публикува данните за мръсния въздух във Фейсбук и да мие улиците машинно два пъти месечно от май до септември. Ако времето позволява, от октомври до април миенето трябва да е веднъж месечно.
Общината трябва да представя и справка за извършени проверки на забраната за влизане на камиони и строителни машини в центъра на града, ако не отговарят на стандартите за изгорели газове.

След решението на ВКС по пловдивското дело изглежда Столичната община също ще бъде осъдена да гарантира чистия въздух на столичани.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar