Във връзка с решението на ВКС за мръсния въздух в Пловдив, „Марица“ потърси за коментар адв. Михаил Екимджиев, който заедно с Любозар Фратев са вложили около 20 000 лв. в изследвания и експертизи, необходими като доказателство по делото.

Това е страхотна победа на гражданското общество. Решението на Върховния касационен съд е безпрецедентно за България, а и за Европа, защото само германския конституционен съд има такова решение, с което задължава държавата да прилага зелени политики. Това решение показа, че при нищетата на българската прокуратура, все пак има работещ съд и не е изцяло деградирала системата.

Потвърди се нашата теза, която беше маргинализирана от трима кметове през годините, които се опитаха да лъжат, че предприемат мерки за чистотата на атмосферния въздух. Това което се правеше през цялото време бе да се реализират програми, да се усвояват средства и като изтече 5-годишния период, да се отчете, че нищо не е постигнато.

И така след 5 години да започне реализирането на нова програма. Преместването на измервателната станция за качеството на атмосферния въздух от Баня Старинна в „Тракия“ целеше манипулация на данните. Въпреки това бракониерско упражнение обаче, превишенията останаха много над допустимото и над 35 дни годишно.

Сега с необжалваемото решение ВКС осъжда Община Пловдив и Регионалната инспекция по околната среда и водите да си свършат работата.

Умишлено преди 11 години предявихме иск без имуществена претенция. Въпреки това се говореше, че искаме обезщетение и че сме едни алчни адвокати. С решението си ВКС налага на общината да предприеме мерки, ако не -следват глоби, наложени на отговорните длъжности – кмет, шефове и заместни на РИОСВ и т.н.

Но неизпълнението на решението на съда не означава автоматично, че гражданите могат да търсят един по един обезщетение от общината за мръсния въздух. По-скоро просто ще е по-лесно при конкретен казус.

Например ако дете се разболее тежко в резултат на мръсния въздух, заведе се дело и се подкрепи от решението на ВКС, тогава ще е в тежест. Но и без решението на ВКС, такива дела можеха да се водят, ако се установи конкретен казус на вреда от замърсения въздух на града.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar