Български паспорт да не се дава срещу краткотрайни инвестиции предвиждат промени в Закона за българското гражданство, одобрени от Министерския съвет. Чуждестранните предприемачи, които кандидатстват за гражданство, трябва да са вложили в икономиката ни минимум 2 млн. лв. Кандидатите за постоянно пребиваване ще получават разрешение при условие, че са закупили държавни ценни книжа за над 1 млн. лв. или са вложили 1 млн. лв. в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление и увеличаване на инвестицията до 2 млн. лв.

Към момента на подаване на молбата за придобиване на българско гражданство или на някой от следващите етапи на производството често се оказва, че инвестицията не е налична поради продажба на закупените ценни книжа, мотивира се МС. Установени са случаи, в които при вложение чрез договор за доверително управление лицето няма банкови сметки и не е регистрирано като инвеститор в посочената от него банка. В същото време лицата, кандидатстващи за българско гражданство на това основание, го получават по-бързо и без да са длъжни да владеят български език и да се откажат от досегашното си гражданство, подчертават от правителството.

Кандидатите вече трябва да уведомяват Министерството на правосъдието при промени в обстоятелствата, свързани с българското гражданство, като представят и документи. Натурализацията ще бъде отменена, ако това не бъде изпълнено, предвижда законопроектът.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar