Борисов 3.2 с много нови лица – със или без Владислав Горанов: тримата лидери мислят
Младен Маринов, Боил Банов, Николина Ангелкова събират
вещите от бюрата си
Втора версия на третия кабинет „Борисов“, която предвижда внушителен ремонт на правителството, но без да бъде подавана оставка на цялото и без да се сменя премиерът Бойко Борисов.
Този вариант за реакция на продължаващите вече две седмици протести са обсъдили лидерите на трите управляващи партии в сряда. Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, Красимир Каракачанов на ВМРО и Валери Симеонов на НФСБ са се събрали на съвещание в дом номер 2 на резиденция „Бояна“. За разговора бе съобщено лаконично от правителствената информационна служба.
За тримата лидери обаче по-важни от кадровите рокади били икономическите и социалните мерки срещу кризата, предизвикана от пандемията с COVID-19.
Конкретните кадрови промени трябва да бъдат обявени в четвъртък, когато Борисов, Каракачанов и Симеонов имат нова среща. А в сряда вечерта всеки трябваше да информира за договорките партийните ръководства и парламентарните групи на ГЕРБ и патриотите. Премиерът е бил категоричен, че няма да довършва мандата с друго правителство и друг министър-председател. Това бе една от опциите, които Борисов обсъждаше с патриотите миналата седмица. Тогава той, Симеонов и Каракачанов заявиха само, че със сигурност трите партии ще довършат мандата до пролетта на 2021 г.
Отпаднал е вариантът
това да стане
без Борисов
В ГЕРБ също не подкрепяли довършване на мандата, без лидерът им да е начело на изпълнителната власт. Това е най-лошият вариант, при кабинет без Борисов няма да е ясно кой носи отговорност, заяви вицепремиерът Екатерина Захариева пред bTV.
Освен Борисов постовете си след ремонта на правителството със сигурност ще запазят и неговите вицепремиери – Томислав Дончев и Екатерина Захариева от квотата на ГЕРБ, Красимир Каракачанов от ВМРО и Марияна Николова от НФСБ.
Още в сряда до обяд, преди провеждането на срещата на Борисов, Каракачанов и Симеонов, определени за смяна министри са били уведомени с телефонни обаждания, научи „24 часа“ от попаднали в тази група.
В списъка на оставащите почти сигурно са и социалната министърка Деница Сачева, енергийната Теменужка Петкова, образователният Красимир Вълчев, спортният Красен Кралев.
А един от първите, за които и тримата лидери са се съгласили да отпадне от отбора, е Данаил Кирилов. Правосъдният министър в последната седмица си заслужи забрана от Борисов да ползва фейсбук заради нелепите коментари.
Най-трудно ще е
решението за
оттеглянето на
Владислав Горанов
Коалиционните партньори са категорични, че финансовият министър носи основна отговорност за несъбраните 700 милиона лева такси от хазартните фирми на Васил Божков от 2014 година насам. Спорът дължи ли най-богатият българин такси или данъци за своята национална лотария, се превърна в коз на БСП да иска оставка на цялото правителство.
Горанов обаче като финансов министър действително постигна мечтата на няколко свои колеги в последните 15 години – България бе приета в механизма ERM II, известен като преддверието на еврозоната.
Още с избухването на скандала с Васил Божков и огласените от него телефонни кореспонденции с финансовия министър се заговори, че Борисов ще жертва най-важния член в своето правителство. Хора от ГЕРБ дори допуснаха връщането на Симеон Дянков във финансовото министерство. Оневиняването му за действията му като министър в сделката за ЕВН увеличило шансовете Дянков да замени Горанов.
Той заедно с министъра на икономиката Емил Караниколов и на вътрешните работи Младен Маринов според Бойко Борисов са били посочени от областните координатори на ГЕРБ като министрите на ДПС и депутата Делян Пеевски. С този аргумент той им поиска оставките, но ги замрази до гласуването на вота на недоверие и разговорите с патриотите.
Нито един от въпросните партийни началници в ГЕРБ не даде детайли от разговорите при премиера, след който той поиска оставките на тримата. Те тутакси ги депозираха и излязоха в отпуск докато Борисов вземе финалното си решение. По настояване на патриотите той го е забавил, за да стане част от по-голям ремонт на правителството.
Ако все пак оставката на Горанов бъде приета от Борисов, финансов министър трябвало да стане сегашният здравен Кирил Ананиев. Той е известен като Бюджетаря на държавата и има дълга и успешна кариера като зам.-министър на финансите в правителствата от Иван Костов насам, което не може да се каже за престоя му в здравеопазването. Беше и служебен министър на финансите в правителството на Огнян Герджиков.
Ако има рокада във финансите, отново лекар ще поеме здравеопазването, предвиждали плановете на управляващите. Тук обаче имало различни варианти, тъй като част от утвърдените лекари, харесани за министър, са споделили нежелание да играят в отбор, който след 7 месеца отива на избори и няма да имат възможност да развият своя програма.
Сред обсъжданите имена е било това на ген. Мутафчийски, който е получил още преди месец предложение, което е отказал. Другото име е на шефа на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на ВМА д-р Мирослав Ненков. През 2013 г. той бе зам.-министър на здравеопазването в служебния кабинет на Марин Райков. След като през 2014 г. правителството на Пламен Орешарски подаде оставка, Ненков стана министър на здравеопазването във временния кабинет на Георги Близнашки. За министър е оглеждан и шефът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов.
Възможна била и размяна на квоти в правителството, като управляващите още не могат да се разберат чий министър е Емил Караниколов. Той влезе като предложение на „Атака“, но повечето от партньорите признават, че е един от успешните икономически министри.
Най-познат за Бойко Борисов е вътрешният министър Младен Маринов, за когото повечето членове на правителството смятат, че е изгорял неправилно покрай десанта на Христо Иванов на морския бряг пред Доган, където полицията реагирала правилно. Маринов, който е човек от кариерата, изкачил почти всички стълби на МВР, изненадващо бе прикачен към „ДПС“. Колегите му, които работят с него, били изненадани от лепнатия етикет.
Със сигурност ще бъде сменен министърът на културата Боил Банов, научи още „24 часа“. Срещу него има прокурорска проверка заради строежа на небостъргач в центъра на София, името му бе замесено и в скандала „Ало, Банов съм“, когато Елена Йончева от БСП извади записи с неговия глас да предлага варианти на строителя на Ларгото да не плати пълния размер на неустойки. От самото начало на третото правителство на ГЕРБ срещу Банов е и шефът на парламентарната комисия по култура Вежди Рашидов.
Във втората версия на третия кабинет „Борисов“ вероятно ще има и нов министър на туризма. Сегашната Николина Ангелкова ще бъде махната по настояване на патриотите. Вече 3 години с нея враждува лидерът на НФСБ Валери Симеонов, въпреки че вече има известно помирение между нея и малкия партньор. Новият министър обаче отново ще е от ГЕРБ.
В разширения списък на министри за смяна влиза и регионалната Петя Аврамова.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте