Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е на път да приеме решение, според което цената на топлоенергията, подобно на тока, да се определя само веднъж годишно, а не според пазарните условия, както се прави в момента, и според месечната цена на прородния газ. Причината за предложението на КЕВР е последната промяна в Закона за енергетиката, според която цените на природния газ вече се актуализират всеки месец, а при промяна с повече от 5% регулаторът е длъжен да измени и тарифите за топлоенергията. Сега се иска последното да е възможно само при резки изменения в цената на природния газ от порядъка на 15%, при това веднъж в рамките на шест месеца.

„Интересите на гражданите – потребители на топлинна и електроенергия, не са защитени в достатъчна степен в така предложените от КЕВР проекти на наредби за определяне цената на парното и тока.“, коментира по този повод омбудсманът Диана Ковачева. Още в началото на месеца тя препоръча на КЕВР да удължи срока за обществено обсъждане на промените. Според Ковачева краткият срок за дискусия буди опасения, че регулаторът подхожда формално по теми, които засягат пряко всяко българко семейство. Целта, която КЕВР заявява – да приведе в съответствие тези наредби с наскоро приетите промени в Закона за енергетиката, категорично не е постигната, твърди общественият защитник.

Омбудсманът е на мнение също, че не е приемливо по време на регулаторния и ценовия период КЕВР да определя не по-често от веднъж на 6 месеца преференциалните цени на тока и парното.

„На практика цената на природния газ се променя всеки месец, КЕВР взема решение за тази промяна всеки месец, а в същото време наредбите му дават възможност да ги изменя едва два пъти на 12 месеца“, твърди общественият защитник. Това се прави, за да може да се избегнат евентуални силни колебания, които настъпват в рамките на едногодишния период в цената на природния газ, и респективно това да не бъде отчетено с ежемесечни колебания в цената на потребяваната топлинна енергия. Такава промяна е в интерес на потребителите – хората могат много по-спокойно в рамките на едногодишния период да предвидят своите разходи за топлинна енергия, твърди шефът на регулатора Иван Иванов.

„Освен това не е постигнат баланс между интересите на енергийните и топлоснабдителните дружества от една страна и интересите на потребителите, като по този начин регулаторът сам отваря вратата за възможни нарушения“, твърди още омбудсманът.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar