Подвижни урни за карантинирани на 2 октомври няма да има. От ЦИК съобщиха, че нямат законово основание да разкрият мобилни секции, защото в страната не е въведена извънредна епидемична обстановка. По данни на единния информационен портал към момента в изолация са около 9800 заразени с коронавирус.

Изборите през април, юли и ноември миналата година се проведоха в условията на извънредна епидемична обстановка. На 1 април тази година тя беше отменена.

„Законът за мерките и действията по време на извънредно положение не действа. А там беше определена законова възможност, при която ЦИК и останалите органи които организират избори можеха да разкриват подвижни секционни избирателни комисии, за да гласуват карантинирани лица“, заяви Росица Матева – заместник-председател и говорител на ЦИК.

Така законово основание за разкриване на подвижни секции за карантинирани няма.

От здравното министерство твърдят, че правилата за гласуване на заразените с коронавирус и контактните им трябва да бъдат определени от ЦИК.

„Ние като Министерство на здравеопазването издаваме заповед, с която упоменаваме какви са мерките, които трябва да бъдат спазвани. И съответно за групите, които посещават карантинираните за гласуване как трябва да бъдат облечени, каква дезинфекция, каква дистанция да спазват. Това е отговорността на МЗ. Останалите решения кой как ше гласува се взимат от ЦИК“, коментира д-р Асен Меджидиев – служебен министър на здравеопазването.

От ЦИК обсъдили казуса със здравния министър.
„Търси ЦИК все още някакво законово основание да намери начин, по който да могат да гласуват тези лица. Все още нямаме решение. Така че не мога да кажа какъв ще бъде начинът, по който лицата, които към датата на изборите ще бъдат под карантина, могат да подадат заявление и да гласуват“, каза Росица Матева.

Дали оставащите 12 дни до вота ще стигнат на ЦИК да намери законово основание и да организира гласуването за карантинирани, предстои да разберем. Вече е сигурно – здравните власти нямат причина да налагат ограничителни мерки на 2 октомври.

„Носенето на маски не е задължително. Ние го препоръчваме особено за хората в по-високите възрастови групи. Хронично болни. Дезинфектанти ще има във всяка изборна комисия. Ще се прави проветряване, ще се прави дезинфекция“, заяви доц. Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор.

Задължително ще е и спазването на дистанция пред и в изборните помещения.

„Имаме училища големи в които има по 10-15 секции. Там по време на най-активно гласуване в определени часове се струпват хора. Това искаме да избегнем. За това препоръката ни към организаторите е по-добре тези хора да изчакват навън, да се пускат на порции“, каза доц. Ангел Кунчев.

Според главния държавен здравен инспектор дезинфекция на машините след всяко гласуване не е задължителна.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
dnahrblock
dnahrblock
23 септември 2022 9:32
Гост

Awesome and interesting article. Great things you’ve always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.
https://www.dnahrblock.net/