БАБХ налива безотчетно и в нарушение милиони за изгаряне на животински трупове
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е дала в нарушение на закона за обществените поръчки на две частни фирми да унищожават животинските трупове у нас. От март 2018 г. досега дружествата „Син кръст 2016“ и „Еко БГ СЖП“ са получили от ведомството близо 30 млн. лв., но то отказва да отчете публично какви количества животински трупове са изгорени в мобилните инсинератори на тези фирми, как се контролира процесът, как се отчитат изпълнителите и как точно им се плаща.
Това е установила проверка на Антикорупционния фонд (АКФ) и журналистката Генка Ширекова, която е работила от година по разследване на темата за Нова телевизия, преди да бъде уволнена след купуването на „Нова Броудкастинг груп“ от братята Кирил и Георги Домусчиеви. Шикерова вече публикува във в.“ Сега“ част от проучванията си, заради избухналата африканска чума по свинете, налагаща унищожаване и загробване на стотици хиляди прасета. АКФ обяви в сряда, че ще сезират Агенцията за държавна финансова инспекция за всички установени нередности и ще поиска извършването на одит на дейността на БАБХ в тази посока.
Фондът и Шикерова пуснаха разследването си „Война за трупове“ във видео формат в ЮТюб.
То констатира, че в края на 2017 г. БАБХ обявява обществена поръчка за обезвреждане на животински отпадъци за три години срещу 30 млн. лв. Поръчката е спряна след жалба на един от участниците и се преминава към директно договоряне. На преговори са поканени само две от фирмите с мобилни инсталации за изгаряне на животинските трупове на място – „Син кръст 2016“ и „Еко БГ СЖП“.
Собственици на „Син кръст 2016“ са Янка Николова-Лазарова и Борислав Лазаров, станал известен покрай кризата с боклука на столицата, когато той е управител на фирма-концесионер. Съдружници в „Еко БГ СЖП“ са Димитър Манджуков и Димитър Димитров.
През март 2018 г. са сключени първите договори с тях за 12 млн. лв. Като основно предимство при обществената поръчка е посочена мобилността на инсталациите и възможността да реагират бързо и на място при необходимост. От АКФ отбелязват, че е занижено изискването за капацитет на инсталациите спрямо предишни години.
Към края на 2018 г. сумите по договорите са изразходвани и се сключват анекси за още 12 млн. лв, но реално фирмите получават чрез допълнения към основните контракти близо 17.5 млн. лв. Няма данни за предоставяне на допълнителна гаранция за добро изпълнение, съразмерна на възложените допълнителни дейности. Напротив, с анекс от януари 2019 г. част от гаранцията за добро изпълнение на двете фирми е освободена, в разрез с предвиденото в договора освобождаване на гаранцията едва след прекратяване на договора и то ако няма основание за задържането ѝ, посочват от Антикорупционния фонд.
По неговите данни, мотивите за възлагане на допълнителни дейности с анекси са свързани с извънредната и усложнена епизоотична обстановка в страната по отношение на болестта чума по дребните преживни животни, проникването на африканската чума по свинете и птичия грип.
Липсват обаче данни именно мобилните инсинератори да са използвани при която и да е от посочените епидемии. Напротив, животинските отпадъци в резултат от епидемии се заравят в земята. С писмо от 2 август 2019 г. БАБХ уведомява АКФ, че „до настоящия момент труповете на умъртвените животни във връзка с болестта Африканска чума по свинете (АЧС) се загробват и не се изпращат в предприятия за изгаряне или обезвреждане“. Според неправителствената организация това създава съществени рискове за замърсяване на околната среда и не се гарантира ограничаване на разпространението на заразата.
На база платените количества и цената, договорена на тон с инсинераторите, излиза, че за една година те са изгорили около 20 хиляди тона трупове и други животински отпадъци или близо три пъти повече от обезвредените от екарисажите в Шумен и Варна за 2017 г., сочи още разследването на АКФ и Шикерова. Подобно количество животински трупове и отпадъци обаче никога досега не е обезвреждано в България- А според експерти няма и как да бъде обработено от инсталации с капацитет като тези на двете фирми. Отделен е въпросът откъде са тези огромни количества животински отпадъци, при положение, че инсинераторите не обезвреждат отпадъци от епидемии. А още по-друг е как се отчитат фирмите ,след като инсинераторите им нямат кантари за теглене на количествата, предназначени за изгаряне
От БАБХ са отказали да дадат на неправителствената организация информация какво е преработеното и платено количество животински отпадък от момента на сключването на договора и как се контролира то. Аргументът на държавната агенция за отказ е „липсващ надделяващ обществен интерес от разкриването ѝ“.
През 2019 г. „Син кръст 2016“ и „Еко БГ СЖП“ подписват нови договори за още 30 милиона лева за обезвреждане на животински отпадъци с БАБХ до края на 2020 г.
При преглед на документацията по обществените поръчки, свързани с обезвреждане на животински отпадъци, експертите на АКФ установиха данни за редица нарушения на Закона за обществени поръчки при сключването на анексите. Допуснато е и припокриване на договори – за периода април – юни 2019 ЕКО БГ СЖП е имал действащи два договора с един и същ предмет по двете обществени поръчки. По отношение на „Син кръст 2016“, припокриването на договори е налице от ноември 2018 г. насам.
Затова ще бъде сезирана Агенцията за държавна финансова инспекция и ще се види ккава ще е реакцията на държавните органи.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте