Експертът по изборен процес и кандидат за депутат от „Демократична България“ Антоанета Цонева призова Върховния административен съд в съкратени срокове да разгледа жалбите на ЦИК и Комисията за защита на личните данни срещу видеонаблюдението. Днес, в предпоследния възможен ден, двете комисии депозираха жалбите си в съда.

„Видеонаблюдението и излъчването от броенето на бюлетините може да бъде много сигурна гаранция за честността на вота. Това ще бъде безпрецедентно за български избори и се надявам да можем да го направим. Ние сме готови, очакваме решение на съда“, каза Цонева в предаването „Още от деня“ по БНТ1.

Тя изрази разочарованието си, че ЦИК и КЗлД чакаха последния възможен момент, за да депозират жалбите си, но изрази надежда, че съдът ще насрочи бързо заседание и ще се произнесе за видеонаблюдението до 4 април.

„Ние се приближаваме към изборния ден, без да имаме правна сигурност може ли да се излъчва обработването на вота или не. Много се надяваме до изборите да има окончателно решение на съда, за да знаем могат ли нашите застъпници да излъчват видео“, каза тя.

Антоанета Цонева добави, че платформата „Ти броиш“, която организира паралелно преброяване на резултатите от вота има техническата възможност да реализира паралелно видеоизлъчване от всички над 12 хил. секции в страната.

„Не бих искала да обсъждам хипотезата, че ВАС ще отхвърли решението на долната инстанция“, каза тя и посочи, че това решение среща широка обществена подкрепа.

На въпрос за риска „Информационно обслужване“ да не е в състояние да обяви окончателни резултати от изборите в законовия срок, Цонева посочи, че „Демократична България“ предупреждава за проблема от месеци. Добави, че видът на секционния протокол, който на тези избори е усложнен, е заложен още с поправките в Изборния кодекс, прокарани от управляващата коалиция още през октомври 2020 г. Цонева припомни и предупрежденията, които „Демократична България“ отправи още миналата година, че едновременно машинно и хартиено гласуване и заложеният начин на отчитане на машинния вот ще доведат до хаос.

„Нека да бъдем наясно, всичко, което става и тези рискове, оставени без управление, са функция на лошата законодателна практика, която мнозинството прилага устойчиво, не само в изборното законодателство“, каза тя.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar