Правната комисия започва с механизма за разследване на главния прокурор
След час и половина заседание депутатите гласуваха единствено програмата си за следващата седмица
Вместо да започне работа по законодателна дейност правната комисията определи само програмата си за следващите седмици. В сряда ще се гледа механизмът за разследване на главния прокурор, а след две седмици идва ред на промените в закона за домашното насилие. Повече от час и половина премина в спорове по процедурни въпроси.
За въвеждането на специален механизъм за разследване на фактически недосегаемия в момента главен прокурор България е поела ангажимент като част от Плана за възстановяване. Още през 2009 г. Европейският съд по правата на човека постанови, че в България главният прокурор не може да бъде разследван ефективно. От тогава обаче няма политическа воля за приемането на промените. Сега се предлага това разследване да бъде провеждано от съдия, който има върховен ранг и който няма да е подчинен на главния прокурор. Взривът срещу Гешев сега отваря темата и за нуждата от специален механизъм за разследване, когато главният прокурор е потърпевш от престъпление.
Правната комисия беше оглавена от председателя й в предишното Народно събрание Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС) въпреки нежеланието му дори да е част от нея, както стана ясно в началото на заседанието. Съгласно „джентълменското споразумение“ между ГЕРБ и ПП-ДБ Стою Стоев от десните трябваше да стане ротационен председател на правната комисия. След като миналата седмица комисиите бяха определени, депутатите взеха безпрецедентното решение, че засега ще действат без шефове, а заседанията ще се водят от хора, определени от председателя на Народното събрание Росен Желязков. Междувременно днес ПП-ДБ са внесли проекторешение за избирането на Стоев начело на ключовата комисия.
Според Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС сред първите разглеждани закони трябва да са този за разследване на главния прокурор и законопроектът за защита от домашното насилие. БСП и „Възраждане“ настояха пък още днес да бъдат разгледани техните законопроекти, касаещи измененията в Наказателния кодекс за канадлжийството и пияните шофьори. Радомир Чолаков пък предложи на извънредно заседание седващата седмица да бъде изслушан вътрешният министър Иван Демерджиев във връзка с исканото повишаване на наказанията за престъпления по пътищата. Нищо, че впоследно време единственото, което прави парламентът, е да изслушва служебните министри.
Дебат се заформи около това дали трябва, или не трябва законопроектите да минават обществено обсъждане. Стою Стоев от ПП-ДБ изтъкна, че според правилника на НС предложените законопроекти трябва да минат обществено обсъждане, а според Радомир Чолаков това губи много време. Десислава Атанасова заяви, че има четири законопроекта за промени в Закона за защита от домашното насилие на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС, БСП и на ИТН, което налага обществено осдъждане. „Съгласни сме, че законите трябва да се гледат бързо, но нека го правим качествено“, заяви на свой ред Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС. Накрая беше решено общественото обсъждане на промените, свързани с механизма за разследване на главния прокурор и измененията в Закона за съдебната власт, да се проведе по време на заседанието на комисията следващата седмица.
Кой колко работи в парламента?
Депутатите съвсем забравиха за бюджета и за огромния брой внесени законопроекти, за които настояваха, че са от първостепенна важност. Вместо това повече от месец те са потънали в безплодни спорове, изслушвания на служебни министри и обвинения кой губи повече парламентарно време.
Доказателство за това е поредният спор за парламентарните комисии, който се разигра в пленарната зала между лидера на БСП Корнелия Нинова и шефа на парламента Росен Желязков. Оказа се, че от БСП са внесли два законопроекта за борба с пияните и дрогирани шофьори и каналджиите, които обаче не са били включени в дневния ред на правната комисия днес, а пък сутринта председателят на НС не се е явил на председателски съвет. Нинова се нахвърли върху ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, че пропиляват времето на парламента в „игри за търсене на мнозинство“. И се обърна към Желязков, като настоя „да дойде на работа“ и в дневния ред на правната комисия да бъдат включени двата законопроекта на БСП: „Защо продължавате да губите времето на парламента? ГЕРБ като политическа сила, опитвайки се нещо да сглобят като мнозинство, и вие като председател, недавайки ход на съществена работа на комисиите“. „Стига с това лицемерие“, каза Нинова.
Желязков обаче се обърна иронично към соцлидера с „призив за стриктно спазване на правилника“, като се заяде, че не може „лидерът на парламентарна група да призовава лидера на парламента да работи“. Той припомни, че партиите са се разбрали след приемането на правилата да преминат към точка „разни“, в която да бъдат разгледани важните законопроекти. И допълни, че още сутринта е разпоредил на правната комисия да включи в дневния ред двата законопроекта на БСП. „Бях уведомен, че вие сте уведомена. Ако не сте били уведомена, получавате отговор“, каза Желязков.
„Всички разбраха, че двата законопроекта са включени“, сложи край на спора водещият заседанието Кристиан Вигенин от БСП.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте