Темата за отнемането на автомобилите на водачи, заловени да шофират след употреба на алкохол или наркотици, отвори въпроси, които може би са били пренебрегнати от законодателите.

Депутати от „Продължаваме промяната“ се срещнаха във вторник (22-ри август) с вътрешния министър Калин Стоянов, след което заявиха, че до седмица се очаква неяснотите около отнемането на автомобили да отпаднат. Въпреки това обаче е необходима и законова промяна.

За да няма ощетени от тестове с фалшиви положителни резултати, ще се направи всичко възможно в кратки срокове да заработят повече лаборатории за изследване на кръвни проби, увери премиерът Николай Денков.

В предаването „12+3“ проф. Добрин Свинаров – началник на Централната клинична лаборатория към Александровска болница и Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, коментираха, че големият проблем е липсата на лаборатории и бавното обработване на тестовете на шофьорите.

Според Тодоров е трябвало да бъде даден гратисен период от около 5-6 месеца, преди да влезе в сила новата разпоредба в закона, предвиждаща конфискация на превозното средство, за да се изградят през това време необходимите лаборатории:

Около 12-23 хиляди души се залавят в България годишно, шофиращи след употреба на алкохол, от които 5-6 хиляди са с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2%, те са много опасни. Шофьори с положителен тест за наркотици са около 8-9 хиляди годишно, обясни той и обобщи:

„Около 18-20 хиляди души се залавят годишно с алкохол и наркотици“.

Проф. Добрин Свинаров подчерта, че трябва да бъде отделен анализът на алкохол в кръвта от анализа на субстанции и лекарства, с които се злоупотребява:

„Определянето на алкохол може да се извърши във всяка клинична лаборатория, разполагаща със съвременен клинично химичен анализатор. Такива лаборатории в България има над 600. … Създаването на лаборатории за изследване на наркотици и лекарства, с които се злоупотребява, защото такива няма в България, изисква съществени усилия. Не е първото доставката на високоспециализирана и добре подбрана апаратура. Още по-важно е, че тези лаборатории трябва да отговарят на целостта на медицинския стандарт за клинична лаборатория и да са възможно близо до международния стандарт, който определя изискванията за качество и управление на качеството в медицинските лаборатории на международно равнище. Става дума за сградна структура, специфична апаратура и подготовка на кадровия състав. Тези лаборатории изискват висококвалифициран и специално обучен персонал. Трябва добре да се разбере, че въпросът с кадровия състав е еднакво важен, дори по-важен от закупуването на апаратура. Не бива да се подценява. Не можем да си представим, че закупуването на апаратура, инсталацията ѝ на 5 до 7 места в страната, ще реши въпроса. Напротив – ще доведе до катастрофа, ако не подготвим кадрите“.

Той беше категоричен, че лабораториите са медицински, извършват медицинска дейност, и трябва „да бъдат изведени от силовите структури, каквито и да са те, а трябва да са под управлението на Министерството на здравеопазването“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar