Накратко за правната природа и същност на ЕС
- Първи стъпки към изграждането на Съюза:
Историята на Европейските общности (ЕО) и Европейския съюз са свидетелство за динамиката и еволютивния характер на европейския интеграционен процес и неговото право.Европейските общности са създадени след края на Втората световна война.
Геополитическата ситуация в Европа ,белязана от ‘’студената война ‘’ императивно налага изграждането на качествено нов съюз на организация.В този контекс 6 държави от Европейската организация за икономическо сътрудничество (ЕОИС) –Белгия ,Франция .Италия ,Люксембург, Нидерландия и Западна Германия ,мотивирани от активния спомен за приключилата война избират пътя на задълбочена интеграция и създават последователно три интеграционни организации- Европейска общност за въглища и стомана, Европейска икономическа общност и Европейска общност за атомна енергия.
В основата на създаването на Европейската общност за въглища и стомана е Декларацията на френското правителство , обявена на 9 май 1950 година от министъра на външните работи –Робер Шуман , вдъхновена и подготвена от големия европеец Жан Моне.
Непреходни идеи на декларацията
-Постепенност на интеграционния процес
-Идеята за мир и сигурност
-Идеята за учредяване на нов върховен орган
На 18 април 1951 година е подписан в Париж договорът от 6-те за учредяването на Европейската общност за въглища и стомана, който влиза в сила на 25 юли 1952 година.
2.Европейски съюз след договора в Лисабон.
-Договорът от Лисабон слага край на стълбовата структура на съюза.
-Европейската общност прекратява съществуването си и се замества със Съюза,който е нейн правоприемник.
3.Правна същност на ЕС
Европейския съюз не може да се нарече нито федерална държава ,нито международна организация.Той е особен национален правопорък със свои собствени характеристики.Държавите запазват суверенитета си , въпреки предоставената на Съюза компетентност.
Учредителните договори на ЕС предвиждат властнически компетентности и управленски функции.Това е една от основните му разлики с международните организации.Международните организации нямат власт да уреждат обществени отношения.
Декларацията на Шуман
https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/europe-day/schuman-declaration_bg
Използвана литература:
Жасмин Попова –Право на ЕС
Лекции по право на ЕС-Професор Атанас Семов СУ