„Първото нещо, което трябва да се направи, е още утре МВР и прокуратурата, заедно с министерството на образованието, да запечатат, ако не целия Югозападен университет, то поне учебния отдел на специалност „Право“, за да няма възможност за фалшификации на документи“. Това заяви в предаването на „Сега“ – (О)позиция преподавателят доц. Стефан Дечев, който пръв сигнализира за злоупотреби в ЮЗУ.

По думите му проверката на МОН, установила редица нарушения, е на случаен принцип, от 2015 до 2018 г., и може само да се гадае какво се е случвало преди 2015 г. и след 2018 г. „Не ни се налага да гадаем обаче кои са отговорните лица – това е сегашният ректор Николай Марин, който тогава е зам.- декан на Правно-историческия факултет на ЮЗУ“, заяви доц.Дечев, добавяйки, че във висшето училище още от 90-те години на миналия век се вършат нередности – главно в Правния факултет, които са поддържани от хората по върховете на властта и на съдебната система. „Най-елементарният факт е, че до 2007 г. университет започваше академичната година на една дата, а специалност право – месец по-късно, за да се върнат преподавателите от почивките си на море“, припомни преподавателят.

Той посочи, че студентите с нелегитимни дипломи – поне 80 на брой, според проверката на МОН – вероятно вече са прокурори, съдии, следователи и от препоръките на МОН към ЮЗУ не става ясно ще има ли последствия за тях. От отговор на депутатски въпрос на министъра обаче се е разбрало, че те трябва да се явят наново на изпити, което не е ясно как ще стане и при същите ли преподаватели ще са изпитите, които досега очевидно са си затваряли очите. „Още по-любопитното е, че Николай Марин заяви, че не признава проверката на МОН, че студентите няма да държат наново изпити и всеки изпит ще бъде подплатен с нужната документация“, посочи Дечев, допускайки как точно ще стане това – с фалшифициране на документи, както се е случило и при проверката на МОН през декември.

По думите му предстои отново да се извърши подобно грандиозно престъпление относно въпросните 80 случая до датата 15 април, до когато ректорът на ЮЗУ е поискал отсрочка от МОН за отстраняване на нарушенията в университета.

Днес проф. Николай Марин заяви, цитиран от БНТ, че не е допуснато нито едно от констатираните от МОН нарушения. По думите му нито един от завършилите студенти в специалност „Право“ не трябва да се явява на допълнителни изпит. „В България е невъзможно да се издаде фалшива диплома. Защо? Защото има регистър на действащите и прекъснали студенти. Този регистър се поддържа ежегодно. Той е в МОН. Ако е имало най-малко нарушение, защо МОН издаде холограмни стикери на 57 от тези 80 студенти. 10 от тях са отстранени, 13 предстои да се дипломират“, каза той. Относно предсрочно завършилите допълни, че сливането на годините е уредено в закон от 2022 г., но дотогава това не е било забранено.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar