Президент и премиер с взаимни обвинения за овладяване на службите

Президентът Румен Радев даде ясно да се разбере, че не е готов да освободи председателя на ДАНС Пламен Тончев, както поиска премиерът Николай Денков преди три дни.

„Реалните мотиви са известни отдавна – целят овладяването на службите, чухме ги в оня запис“, каза Радев в понеделник.

Toй не отговори на конкретен въпрос дали ще подпише уволнението на Тончев, който бе назначен през 2021 година от него и служебното правителство на Стефан Янев, но го защити и нападна за пореден път правителството на Николай Денков.

По-късно в понеделник Николай Денков коментира, че „единственият, който може да е овладял службите днес, е президентът“ и припомни, че всички шефове на службите бяха назначени от Радев и служебното правителство на Стефан Янев през 2021 година.

Kой и защо може да освободи шефа на ДАНС

Шефът на ДАНС се освобождава с указ на държавния глава по предложение на Министерски съвет. Денков обясни, че иска уволнението на Тончев заради атаката срещу машинния вот преди първия тур, нарушаване на закона, неизпълнение на задълженията му и изгубено доверие.

„В Закона за ДАНС ясно са посочени основанията, при които може да бъде освободен председателя на ДАНС, и сред тях не фигурира липса на доверие от страна на премиера. По логиката на министър-председателя и самото правителство трябва незабавно да си подаде оставката, защото огромното мнозинство от българите му нямат доверие. Те и в сглобката си нямат доверие, но са се стиснали здраво един в друг в името на оцеляването си“, каза Радев.

Според Закона на ДАНС пълномощията на председателя се прекратяват предсрочно по негово искане, при навършване на 65-годишна възраст, при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от шест месеца, при установяване на конфликт на интереси, при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при действия, който накърняват престижа на агенцията.

Денков обясни подробно мотивите си, като сред тях са саботажа на машинното гласуване, провал в борбата с прането на парите, липсата на надеждна информация и други.

„Не бива да се използват изборите за нова атака към ДАНС, докато не се случи плана от записите. Оставката на Пламен Тончев се иска не защото е нарушил закона, а защото го е спазил“, каза президентът Румен Радев.

В изборната нощ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отново защити Тончев, като коментира, че не се налага освобождаването му и използва същите аргументи като на Радев.

ПП-ДБ от месеци настоява за реформа в сектора, която да отнеме лостовете за влияние на президента и да бъдат сменени шефовете на службите, но ГЕРБ и ДПС ѝ се противопоставиха.

„Когато ДАНС подава информация за руски шпиони, се приема безрезервно. Когато ДАНС предостави информация, която не е в интерес на управляващите“, настъпва истинска истерия“, каза Радев, визирайки справката на ДАНС, от която тръгна атаката срещу машинния вот на първия тур на местните избори.

„Правителството и премиерът трябва да насочат вниманието си към действията на зам.-министъра на електронното управление, откъдето всъщност тръгва саботажът“, добави Радев.

Тончев вече отказа да уволни автора на справката зам.председателя Деньо Денев.

Радев посочи още, че имало смущаващи изказвания от страна на премира по време на брифинга му, на който поиска оставката на шефа на ДАНС.

„Това, че ДАНС трябвало да му представи изпреварваща информация за готвени протести. За мен това е неразбиране на ролята на ДАНС. Също така ДАНС трябвало предварително да съгласува доклада за документирано нарушение от зам.-министър на електронното управление“, посочи той.

Денков: Вината е на зам.-председателя на ДАНС

Денков коментира, че в момента има опит да се прехвърли „цялата отговорност, вина за премахването на машините към зам.-министъра на електронното управление“.

„Но, ако погледнете справката, направена от ДАНС, там пише, че този заместник-министър е създал предпоставки да възникнат рискове за по-голямо недоверие към машините. Нека да погледнем какво е направил заместник-председателят на ДАНС. Той използва тази предпоставка, за да създаде такава информационна кампания, че машините да отпаднат от първия тур“, каза Денков.

„Как го направи? – По два начина. Първият е, че написа справка, която съдържа нееверни и манипулативни твърдения и второ, тази справка не я класифицира, което е нарушение на Закона за класифицираната информация и я изпрати, така че тя да стане достояние на много хора“.

Според министър-председателя правилният начин е бил зам.-председателят на ДАНС да провери информацията и да я изпрати само на хората, които могат да вземат решение дали тя да бъде разпространена в широк формат.

„Това не е направено и тука вината е на този заместник-председател на ДАНС“, добави той.

„Искам да попитам президента, след като зам.-председателя на ДАНС директно с тези си действия застраши националната сигурност – защото проблеми с изборите означава да застрашиш националната сигурност и председателят на ДАНС защитава тези действия, аз оттук нататък питам как ще работим с това ръководство на ДАНС, което застрашава националната сигурност. И питам президента готов ли е оттук нататък всеки път, когато възникне някакъв проблем с националната сигурност, да поеме отговорността за този проблем“, каза Николай Денков, цитиран от БНР.

В справката на ДАНС, която послужи за отмяната на машинния вот за първия тур на изборите, се твърди, че зам.-министъра на електронното управление Михаил Стойнов е „заснел с мобилния си телефон“ всички стъпки по изграждането на изходния код на софтуера на машините за гласуване. Така и не се разбра как това може да застраши сигурността на вота и какво произтича от това.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar