През последните 15 г. има една, в която от МВР не са протестирали за заплати, посочи Асен Василев
През последните 15 години има само една, в която от МВР не са протестирали за заплати, посочи пред БНР финансовият министър Асен Василев. Вчера синдикатът на служителите във вътрешното ведомство проведоха протестно шествие от Министерството на финансите до Народното събрание с искане за увеличение на основните заплати с 10%.
„През миналата те получиха увеличение с 20%. Да се прави ново, но без тази система да е реформирана, ми се струва не много разумно. Това обаче е преценка на депутатите“, посочи Василев, като добави, че всяко искане за заплати води след себе си нови искания.
По повод искането на синдикатите да се намерят още 300 милиона лева, необходими за увеличение на заплатите в бюджетната сфера Василев каза:
„Всичко е възможно, но е въпрос на преценка дали тази политика трябва да се проведе. Народното събрание преценява. Ние ще му предоставим информацията. Моят съвет е много внимателно да се огледа какви са заплатите, колко са се вдигнали през последните няколко години и дали избирателно да се повишават в някои сектори. В момента се подхожда с еднакъв аршин към всички. Ако депутатите решат да вдигнат избирателно заплатите в някои сектори, това е тяхно право“.
В капиталовата програма има резерви, защото всички средства за завършващите европейски програми са заложени, без оглед дали проектите ще бъдат реално завършени, посочи Василев. Обясни, че има известни буфери в бюджета, приет на първо четене от депутатите през тази седмица, но те не са толкова много, с колкото би било спокойно.
„Бюджетът е изпълним, но е трудно изпълним. Към края на май заварихме дефицит от 1.2 милиарда лева. Вече сме на излишък от 200 милиона. Приходните агенции заработиха в един по-ритмичен режим. Ръст от 1.8 е една идея по-нисък от този, който ще постигнем. Не се притеснявам за бюджетния дефицит от 3% към момента. Очаквам да успее да издържи бюджетната рамка“, каза Василев.
Обобщи, че този бюджет не затяга коланите.
„В него има 12% увеличение на пенсиите. Повишени са и почти всички социални разходи. Има увеличение на лекарските и учителските заплати, както и над 600 млн. лева допълнително увеличение на заплатите в администрацията. Има рекордна инвестиционна програма. Този бюджет не намалява или орязва драматично разходи, и въпреки това сме в рамките на позволените 3%. Това се случва, защото успяваме да си съберем данъците“.
Финансовият министър не очаква Българският енергиен холдинг (БЕХ) и ВМЗ – Сопот да останат без средства за модернизиране и развитие заради внасянето на дивидент.
„По последния тримесечен отчет в БЕХ има 2.4 млрд. – в дружеството майка и още около 3 милиарда в другите дружества. Допълнителният дивидент, който трябва да внесат, е 800 милиона. По никакъв начин не е застрашена инвестиционната програма. За ВМЗ – Сопот има неразбиране. Ние взимаме 100% от дружествата, където държавното участие е 100%. Те си остават на 50% дивидент“, уточни Василев.
Финансовият министър обясни защо не са върнати старите данъчни ставки на ДДС, въпреки че COVID пандемията, заради която бяха въведени, приключи.
„Връщаме ДДС върху цената на газа, защото енергийната криза отмина. Останаха 3 ДДС ставки, които не са върнати – едната е върху детските храни и има нагласа тя да остане по-ниска за по-дълго. Втората е върху хляба – тук все още не са се успокоили напълно пазарите. Третата е свързана с ресторантьорството, където има заявка за изсветляване на сектора, а 9-те процента помагат за това. Предвидили сме запазването й. В данъчното законодателство обаче ще бъде записано, че клиентът може да стане и да си тръгне без да плати сметката, ако не получи касов бон“, повтори свое предложение Василев.
Той потвърди, че „Продължаваме промяната – Демократична България“ ще излъчи кандидатура за вицегуверньор на БНБ. Още не е решено дали формацията ще издигне своя номинация за управител на Сметната палата.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте