В понеделник Московският градски съд ще започне разглеждането на ново дело срещу руския опозиционен лидер Алексей Навални. Срещу него има седем обвинения, включително за „екстремизъм“, съобщава „Дойче веле“.

Критикът на Кремъл е обвинен според Наказателния кодекс на Русия, който беше изменен през 2022 г.

Процесът ще се проведе в наказателната колония във Владимирска област, източно от Москва, където опозиционерът вече излежава присъда. Самият Навални каза, че го грозят до 30 години затвор по новите обвинения. Сътрудниците му също се опасяват от тежка присъда.

„Предполагаме, че процесът ще приключи сравнително бързо и Алексей наистина ще бъде осъден на невъобразим затвор от около 30 години“, каза говорителят на Навални Кира Ярмиш.

Друг съюзник, Леонид Волков, също смята, че тежката присъда е неизбежна, но подчерта, че новото дело е различно поради изключително политическия си характер. „За първи път Навални е съден за политическата си дейност по статията, свързана с политиката“, каза той в рускоезичния подкаст „Новости“ на DW.

Припомняме, че през май Навални, който излежава деветгодишна присъда в колония със строг режим във Владимирска област, е изпратен в карцера за 16-и път, съобщи неговият сподвижник Иван Жданов.

Самият Навални и неговата защита многократно са наричали поставянето в карцера – „средство за натиск“ върху политика, който продължава да протестира в колонията, включително срещу войната с Украйна.

Навални безуспешно оспорва всяко изпращане в карцера и други нарушения от колонията в съда.

Бивш лидер на кампанията на намиращия се в затвора руски опозиционен лидер Алексей Навални беше осъдена по-рано тази седмица на седем години и шест месеца затвор в сряда за „създаване на екстремистка организация“.

Поддръжниците на Навални реагираха с възмущение на присъдата срещу Лилия Чанишева, бивш ръководител на кампанията на Навални в уралския град Уфа.

Помощникът на Навални Любов Собол нарече това политическа присъда, заявявайки, че президентът Владимир Путин е „взел още един заложник в наказателна колония“.

Алексей Навални, най-известният опонент на Путин, излежава присъди от общо 11 и половина години в наказателна колония за измама и други обвинения, които според него са измислени, за да го накарат да замълчи. Той е изправен пред нови обвинения в „екстремизъм“, които могат да удължат престоя му в затвора с десетилетия.

Правозащитни групи и западни правителства считат Навални за политически затворник. Кремъл отрича това, като редовно отказва да коментира случая му и насочва въпроси за него към съдилищата и службата на затворите.

Дългогодишен критик и основен политически опонент на руския президент Владимир Путин, Алексей Навални се почувства зле на борда на полет до Москва от Томск, Сибир, през август 2020 г. Той беше настанен по спешност в болницата в Омск след аварийно кацане на самолета, в който той пътуваше.

По-късно Навални беше евакуиран от Омск в болница в Берлин, където германски военни експерти установиха, че е бил отровен с химически нервнопаралитичен агент от групата „Новичок“ – същото вещество, използвано при опита за убийство на Сергей Скрипал, за който се смята, че е извършен от Руските служби за сигурност във Великобритания през 2018 г.

По това време Кремъл отрече Путин да е наредил отравянето на Навални и каза, че няма причина да започне наказателно разследване.

Навални, който сега е на 47 години, беше лекуван в Германия в продължение на пет месеца, преди да реши да се върне в Русия. Той беше арестуван при завръщането си в Москва през януари 2021 г.

Впоследствие Навални беше осъден на две години и половина затвор от руски съд за предполагаемо нарушаване на условията на условното му освобождаване. През март 2022 г. той получи още една деветгодишна присъда по обвинения в измама, като срещу него многократно бяха завеждани допълнителни наказателни преследвания. В момента Навални се намира в затвор с максимална степен сигурност. Членове на екипа му казват, че той е тормозен в затвора и му отказват храна и достъп до медицински грижи.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar