ЕС създава „черен списък“ с корумпирани лица по света
Европейският съюз представи предложения за борба с корупцията в блока, включително план за изготвяне на „черен списък“ на лица извън ЕС, обвинени в корупция по света.
Плановете идват само няколко месеца след като скандал за подкуп в Европейския парламент разтърси ЕС и след като проучване от 2022 г. показа, че корупцията продължава да буди сериозно безпокойство у гражданите на ЕС – 68% от тях смятат, че тя все още е широко разпространена в тяхната страна.
„През годините наблюдавам кои фактори намаляват доверието на хората в демокрацията. И те са два: злоупотребата с власт и корупцията“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова.
Предложенията ще доближат 27-те държави – членки на ЕС до стандартизиране на определенията за това какво представлява корупцията, като освен подкуп ще включват и търговия с влияние, злоупотреба със служебно положение, възпрепятстване на правосъдието и незаконно обогатяване.
Те също така ще принудят държавите членки да хармонизират сроковете за лишаване от свобода по отношение на минималните и максималните наказания и ще имат за цел да улеснят трансграничното сътрудничество между полицейските сили на държавите членки.
Друго ново правило излиза извън рамките на Европа и предвижда замразяване на активите в блока и забрана за влизане в ЕС на физически и юридически лица, извършили „сериозни корупционни действия“.
Плановете ще трябва да бъдат одобрени от 27-те държави членки на ЕС и от Европарламента.
Предложението за черен списък е подобно на американския закон „Магнитски“ – закон, по силата на който Вашингтон наказва чуждестранни правителствени служители, замесени в корупция или нарушения на правата на човека.
Законът е кръстен на руския адвокат Сергей Магнитски, който почина през 2009 г. в предварителния арест на руски затвор на фона на твърдения за малтретиране.
„Изпращаме ясно послание: ЕС не е отворен за бизнес за онези, които се занимават с корупция, където и да се случва това“, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел.
Корупцията „застрашава мира“
Сериозните корупционни деяния, включени в определението на комисията, са подкупване на държавен служител и присвояване на публични средства.
„Коварните действия на корупция могат също така да застрашат мира и международната сигурност, като дават възможност за тероризъм, организирана престъпност и други престъпления. Ето защо трябва да разширим обхвата си и да се борим с корупцията по целия свят“, заяви Борел.
Йоурова обясни, че предложенията са подобни на други санкции на ЕС, като например срещу руски лица, свързани с инвазията в Украйна, но не са насочени към конкретна държава.
В края на 2020 г. ЕС вече въведе механизъм, който санкционира лица, отговорни за „сериозни нарушения на правата на човека“ по света.
Дадено лице ще бъде добавено в черния списък на ЕС, след като ръководителят на външната политика официално предложи името му, което след това трябва да бъде одобрено единодушно от държавите-членки.
При включването на дадено лице в списъка ЕС трябва да разполага с доказателства в подкрепа на този ход или чрез открити източници като медиите, или чрез информация, събрана от разузнавателните или правоприлагащите служби на държавите-членки.
Всяко лице, попаднало в списъка, ще може да оспори решението пред Съда на Европейския съюз.
Йоурова заяви, че дългоочакваното предложение за създаване на европейски етичен орган, който да отговаря за наблюдението на европейските институции, може да бъде представено още този месец. /БГНЕС
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте