Прокуратурата в Скопие е повдигнала обвинение срещу кардиохирурга Жан Митрев и клиниката му за измама на пациенти по време на пандемията от COVID-19.

От прокуратурата в столицата на Република Северна Македония съобщават, че част от разследването са били 283 пациенти, които Жан Митрев е въвел в заблуждение, предлагайки им хемофилтрацията като безвреден и ефикасен алтернативен метод на лечение на COVID-19, укривайки ключови факти за него, пише БТА.

„В хода на образуваното производство са представени доказателства в подкрепа на предположенията, че в периода от юни 2020 г. до юни 2022 г. с намерение да си набави значителна противоправна имотна облага, чрез укриване на факти, подсъдимият е въвел в заблуждение пострадалите пациенти, лекувани в клиниката му за COVID-19, на които е направена хемофилтрация, като така на всеки един от тях са причинени имуществени щети“, се казва в съобщението на прокуратурата.

„Не ме е страх от обвинение. Няма измама. Ще доказвам. Ако трябват 100 години ще доказвам в съда, че никого не съм заблуждавал, нито съм имал намерение да заблуждавам. Това е нонсенс“, каза Митрев вчера в интервю за телевизия Телма.

От клиниката пък заявиха, че атаките се неоснователни и те трудно ще бъдат доказани в съда, „защото истината е, че нито един пациент не е бил измамен и всички лечения и процеси в болницата са били публични, прозрачни и в интерес на пациентите, а самото обвинение ще падне в съда“.

Прокуратурата в Скопие се зае със случая с клиниката „Жан Митрев“ през лятото на 2022 г., когато в Северна Македония бе излъчен филмът на Разследващата репортерска лаборатория, наречен „Нечиста кръв“- проучване за работата на клиниката в периода от 2020 до 2022 г., в който семейства на пациенти с COVID-19 разказват, че са приели на болните да бъде приложена хемофилтрация, без да имат информация, че са обект на клинично изследване. Условие за лечението на пациентите било да платят авансово 12 000 евро за пакет от две хемофилтрации, без да им бъде разяснен този метод и потенциалните рискове. Общата сума, която е получила клиниката от прилагането на този метод, е около 1,6 милиона евро, а за извършваните клиничните изследвания Държавната агенция по лекарствата не е била уведомена, стана ясно от журналистическото разследване.

„При прилагането на хемофилтрация на пациенти, заразени с коронавирус, Митрев се е позовал на документ, издаден от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ от април 2020 г. С това одобрение компанията „Бакстер“ е получила разрешение за употреба на определено медицинско средство за извършване на процедура за хемофилтрация при пациенти с потвърден коронавирус на възраст 18 или повече години, които са в интензивно отделение с дихателна недостатъчност и необходимост от пречистване на кръвта“, цитират на сайта си от Разследващата репортерска лаборатория прокурора Искра Хадживасилева.

„Не може обаче да се промотира възможността за използване на метода при пациенти, страдащи от COVID-19, скривайки факта, че методът не е одобрен за лечение на това заболяване, както и че разрешението е издадено само по спешна процедура поради пандемията, с определени критерии и обхват на приложение. В допълнение към потенциалната полза, лечението носи и сериозни потенциални рискове, за които пациентът е трябвало да бъде наясно, така че методът не е трябвало да бъде представян като безопасен или ефективен при лечението или превенцията на COVID-19“, казва прокурорът Хадживасилева.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar