Контролът с електронна гривна: Сигурни ли са устройствата и могат ли да се премахнат?
Коментира ръководителят на проекта за въвеждане им у нас
Прокурорският син Васил Михайлов остава под домашен арест, реши съдът. Според магистратите няма категорични и безспорни доказателства да е напуснал адреса, както и няма експертиза на записите от камерите.
Той самият призна пред bTV, че е излизал. Експерти коментират как работят проследяващите устройства.
Проф. Николай Радулов, който е бивш главен секретар на МВР, обясни, че системата така е направена, че когато излезе от обхват, се подава звуков и светлинен сигнал.
„Много често се случва това, даже в САЩ многократно се е случвало дежурните да напускат мястото за известно време. Разбира се, има и много случаи, когато гривните се развалят, но мисля, че вече технически са толкова добре, че е все по-трудно“, обясни Радулов.
Проф. Николай Проданов е бивш зам.-министър на правосъдието.
„Най-вероятно предмет на проверката е да се установи защо не е реагирано на евентуалните прекъсвания и на какво се дължат. Те са технически добре издържани гривните и се развалят трудно. Те зависими са от мобилния сигнал и когато той прекъсва, и устройството спира“, обясни той.
Проданов добави и че има изготвен специален регламент при прекъсване.
„Има съвместна инструкция между Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и вътре е показано как се действа в такъв случай. Именно това предполагам, че всъщност е предметът на проверката на Министерство на правосъдието“, каза той.
Той уточни и важна подробност за домашния арест и гривните.
„Като че ли се остава с впечатлението, че всяка мярка за неотклонение „домашен арест“ автоматично се придружава с електронно проследяващо устройство. Това не е така. По-голямата част от домашните арести продължават да бъдат необезпечени с електронни проследяващи устройства поради простата причина, че все още тези устройства са само 250 на брой. В конкретния случай с Михайлов първоначалното постановление на съда е било за домашен арест без проследяваща гривна и в рамките на тези няколко дни не се знае точно какво е правил Васил Михайлов. След това, когато вече по искане на съответния полицейски началник е било поставено проследяващо устройство. Тук вече имаме обективна основа и предполагам, че Министерство на правосъдието извършва точно в този промеждутък от време проверка за това как е било използвано съответното проследяващо устройство и какви трябва да са наказанията за служителите, които отговарят за контрола и изпълнението на наказанията“, обясни още Проданов.
Той каза и че признания пред камерата не могат да послужат в съда.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте