България започна консултации със САЩ за Желяз Андреев
Българинът не трябва да бъде екстрадиран, категоричен е експертът по международно право Ивайло Дерменджиев
Колега на Андреев е призован за разпит в САЩ
Българин, който е работил с Желяз Андреев е призован за разпит от властите във Флорида, съобщи БНР. По делото в САЩ до момента се знае, че обвиняеми са петима българи, като имената на останалите са Михаела Ненова, Любка Христова, Искрен Георгиев и Иван Сергиев.
Относно производството по екстрадиция срещу Андреев, адвокат Златка Стефанова, която преди години защитава по сходен казус българката Гергана Червенкова сподели, че е много важно да бъде намерен защитник, който да представлява българина в САЩ.
„Производство по екстрадиция е така замислено, че то е сътрудничество между държавите за предаване на дадено лице за съдене или за изпълнение на наказанието в друга присъда. Със САЩ ние имаме договор за правна помощ и поради това такава екстрадиция може да бъде извършена, при положение че са налице основания в нашия закон за екстрадицията и за европейската заповед за арест. От тези екстрадиционни производства най-важното е проблемът, който има лицето – в случая Желяз Андреев, да бъде решен в Съединените американски щати, т.е. трябва да се работи с адвокат и там, защото дори нашият съд да откаже да предаде Желяз Андреев, САЩ могат да поискат отново той да бъде предаден малко след отказа. Решението на съда за отказ за екстрадиция не е окончателно. Нашият съд има върху какво да разсъждава, но не и върху виновността, и, разбира се, основният въпрос е дали има двойна наказуемост и той ще бъде преценен в производството по същество“, каза адвокат Стефанова.
По думите ѝ, основният въпрос с двойната наказуемост е дали в българския Наказателен кодекс има аналогично престъпление на това, в което САЩ обвинява Андреев.
„Тук този въпрос се поставя във връзка с това дали ембаргото, което е било наложено от САЩ на Сирия, може да се счита за престъпление в България, защото към онзи момент – 2013-2014 г. година ЕС и България не са били наложили ембарго на Сирия, но от мотивите на първоинстанционния съд не могат да се правят изводи за основното производство“, подчерта адвокат Стефанова.
Министерството на външните работи (МВнР) е започнало спешни консултации със САЩ по случая с Желяз Андреев и искането да бъде екстрадиран в щатите. От МВнР съобщиха, че са предприели действията по разпореждане на премиера Бойко Борисов. Заместник-министър Юрий Щерк е поканил на среща американския посланик в София Ерик Рубин, а българският посланик във Вашингтон Тихомир Стойчев е поискал спешно да бъде приет от заместник-помощник държавния секретар за Европа Матю Палмър за изясняване на исканията на американската страна. От министерството напомниха, че екстрадицията на българи за САЩ се регулира от Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест и от Договора за екстрадиция между България и САЩ от 2009 г. От МВнР ще поискат консултации между Департамента по правосъдие на САЩ и Министерството на правосъдието на България.
Междувременно, адвокатът и специалист по международно право Ивайло Дерменджиев коментира пред бТВ, че Андреев не трябва да бъде екстрадиран в САЩ по обвиненията за заговор за нарушаване на ембарго със Сирия и измама, тъй като те нямат еквивалент у нас.
29-годишният Андреев беше арестуван на 7 април в Добрич, след като се прибрал в родния си град за великденските празници. Задържането му е във връзка с искане за екстрадиция в САЩ, където бившите му работодатели са били осъдени на 2 години затвор. Според американските власти 11 души, между които Желяз Андреев и още четирима българи са участвали в заговор за нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия преди 5 години. Това е ставало чрез дейността на българския офис на американската фирма „AW Tronics“, която продавала авиационни части онлайн. Андреев работел в колцентъра на фирмата и работата му била да се свързва по телефона или по електронна поща с компании, посочени в списък, като им предлага да купуват части. Сред фирмите била и сирийската авиокомпания Syrian Air, но сделка с нея би била в нарушение на ембаргото, наложено от САЩ на Сирия. Именно заради 6 сключени сделки с тази компания е обвинен и Андреев. Вчера Окръжният съд в Добрич освободи българина от ареста, докато приключи производството по екстрадиция, тъй като прие, че описаните от американските власти деяния не са аналогични на престъпления, свързани с нарушение на ембаргов режим и контрабанда, както твърди прокуратурата.
„Казусът е започнат погрешно изначално. Желяз няма качества, за да бъде привлечен като обвиняем в един такъв процес. Той не е материално отговорно лице по нашето право, нито упражнява управленски функции. Това е разликата между нашето и американското право. Нашето право е част от европейската континентална система, а американското е от англосаксонската правна система. Двете са доста различни и по тази причина при тях много лесно могат да те привлекат като обвиняем заради документ, който си подписал, без да имаш даже качеството на материално отговорно лице. При нас това е доста трудно. Самата конвенция, която предвижда екстрадиция не е особено справедлива, защото съвместява две почти несъвместими правни системи”, заяви днес адвокат Дерменджиев. Според него обвинението на Андреев в САЩ няма български еквивалент и това дава основание на България да откаже да екстрадира българина, като процесът срещу него може да се води задочно.
„В неговия случай ситуацията е абсолютно абсурдна. Първо, той няма качествата на лице, което може да извършва разпоредителни действия, за да бъде привлечен. Второ, той е привлечен по американски закон, който забранява определени стоки да бъдат изнесени за ембаргови държави. Как можеш да разбереш кои държави са ембаргови и кои стоки са ембаргови? Как можеш да разбереш, че нарушаваш някакъв митнически режим, както твърди прокуратурата? Желяз не трябва да бъде екстрадиран по тези обвинения с тази фактическа обстановка“, каза още адвокат Дерменджиев, като подчерта, че ако бъде допусната екстрадиция, това означава едно доста унизително пътуване и доста пари, които трябва да се платят за гаранция на Андреев след това. По думите му, външното министерство и българското посолство в САЩ трябва да са най-активни в тази ситуация.
От своя страна, Желяз Андреев каза, че е потърсил съдействие от българските институции още в началото на миналата година, когато разбрал, че е обвиняем в САЩ. Тогава писал до канцеларията на омбудсмана, президентството и Министерството на външните работи (МВнР), но му казали, че няма какво да направят, докато не е обявен за издирване и САЩ не поискат екстрадирането му. След като това вече се случи, Андреев изрази надежда, че и институциите ще обърнат внимание на казуса.
„Аз работех с тази компания, но и за момент не съм се замислял, че някакви закони, още по-малко чуждестранни, биват прекрачвани в този момент. Ние продавахме на много компании, но в нито един момент не сме се замисляли, че продаваме на държава, която е под ембарго. Не сме били информирани за това. Мисля, че аз и останалите българи сме в такава ситуация заради безхаберието на собствениците на компанията“, каза Желяз Андреев и благодари на хората, които ще се включат в протестите днес в София, Добрич и Лондон срещу екстрадирането му.
6
Коментирайте
Както винаги, адвокат Ивайло Дерменджиев е с адекватен и много точен коментар. Не случайно е един от малкото адвокати, които дълбоко уважавам.
Прокуратурата вместо да работи за разкриване на истината, за установяване на обективната истина, всякога поддържа обивинение. Всякога. Дори когато обвиненият е очеВАДНо невинен, няма случай прокурор да каже, че не поддържа обвинението, тъй като не са налице доказталества за вина. просто няма. Това е един пар екселанс инквизиционен орган. За нарушаването на правото на защита пък просто не ми се говори. Но, идва Видов ден за всеки.
Е нали трябва да си измият с някой ръцете
Нали работодателите не го бяха уведомили за тази забрана. Човекът си е невинен отвсякъде.
Колегата Дерменджиев е един от най-големите специалисти в тази област и мнението му звучи логично. Да видим сега прокуратурата как ще постъпи, а и съдът.
Хубаво са почнали консултации, ама по-важното да доведат до желания от голяма част от обществото резултати, а именно да не си предаваме гражданите на други държави по измислени обвинения.