„Много пъти страната ни е съдена в Страсбург във връзка със споделено родителство, като при последните пет от делата има и постановени мерки – привременни или е съдебно решение идържавата и нейните институции нямат ефективен способ, по който да изпълнят тези решения“, посочи в предаването „Преди всички“ адвокат Йорданка Бекирска след произнасянето на Европейския съд по правата на човека от 1 февруари във връзка със споделено родителство.“И следващитепет пъти сме осъждани именно за това, че държавата няма ефективни способипри вече произнесени съдебни решения да се постигне резултат.Тоест един родител има право да прекарва с детето си, или пък неговите роднини, ноотглеждащият родител не позволява тези срещи да се случват ефективно.И няма институция в България, която да я задължи. То е регламентирано, има способи, но те не са ефективни.Отглеждащият родител се „скриват“ зад това, че детето „не иска“. Това е уловката. Такасе създава умишлено отчуждение на дететокъм другия родител. Способите са различни и детето често започва само да отказва да се вижда с другия родител“, поясни адвокат Бекирска.По думите ѝ дори след спечелени дела от другия родител той да упражнява родителските права над детето, пак не се стига до реалнопредаване на дететона спечелилия делата на три инстанции родител. Едва след завеждане на ново дело – за упражняване на насилие към детето и към другия родител (такъв е случай с делото „Павлови срещу България“ – потърпевши са бащата и детето). Според адвокат Бекирска трябва да бъдат направени промени във връзка със споделеното родителство.

По думите ѝ в другите държави при нарушение на съдебното решение се налагат много сериозни глоби или се използва със законодателната рамка – съвместно упражняване на родителството – или т.нар. „споделено родителство“. Това започва да действа веднага след раздялата на родителите, ако няма риск за детето и се постановява от съда.

„Докато у нас според Семейния кодекс съдът постановява при кого от родителите да живее детето, като избира по-пригодния. Тази разпоредба създава цялата родителска война. Така не се дава право за съвместно упражняване на правата. Затова има нужда от реформа, която ще е в интерес на децата.

Защото положението става пандемично. И двете страни са силно трамвмирани. Може да има споделено родителство, само ако родителите сами се разберат за това“, допълни адвокат Бекирска.

Поравно са ощетени в подобни ситуации и бащите, и майките.

„Но съдилищата у нас вече не гледат по пола на родителя – кой да получи родителските права, а по капацитет за отглеждане на детето. Дори в случаи при равен капацитет, бащата например настоява за равни права на отглеждане, а майката не се съгласява, съдът в крайна сметка отсъжда праватата на бащата, защото е бил по-добронамерен в цялата сложна ситуация“, разказа адвокатът.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar