Четирима свидетели бяха разпитани на днешното заседание по делото за клевета и обида, което бившият министър на културата Вежди Рашидов е завел срещу скулптора Велислав Минеков. Следващото заседание ще е в края на май, когато трябва да се изслушат назначените по делото експертизи от записа на сутрешно предаване по БНТ, след което Рашидов подава частна тъжба срещу скулптора.

Да подкрепят бившия министър и версията му пред съда показания дадоха художникът Светлин Русев и журналистът Валерия Велева. Двамата обясниха, че след изказването на Минеков – че Рашидов е некомпетентен като министър; че е станал милионер като министър; че е известен с прозвището „главен Мултак“, той изпаднал в застой, спрял временно да приема поръчки, защото интервюто му се е „отразило негативно като творец“. Той преживявал драматично обвиненията и бил обсебен от изказванията по негов адрес.

Няколко дни след участието на Минеков в националната телевизия, Русев е казал на Рашидов, че клеветниците трябва да бъдат осъдени. Свидетелят обясни, че Рашидов е бил заможен скулптор преди да стане министър. „Това интервю шокира абсолютно цялата колегия“, заяви Русев.

Според него като министър Рашидов е надскочил личния си характер и е спечелил доверието на много хора. Самият той бил в конфликт с него преди да заема ръководния пост в Министерството на културата, обясни още свидетелят. По думите на Русев външно не е имало промяна на финансовото състояние на Рашидов след като е станал министър. Той продължил да живее в същата къща като е давал част от заплатата си за благотворителност.

Много възмутена от предаването по БНТ била Валерия Велева. По думите ѝ то пресъздавало само едната гледна точка по спорните промени в Закона за културното наследство, лошо впечатление ѝ направило и изказването за професионалните качества и имотното състояние на бившия министър. Тя показа пред съда три каталога от изложби на Рашидов като обясни, че в дома си имала десетки. Показанията ѝ бяха посветени на възхвала на Рашидов като министър. Обясни, че преди да влезе във властта той е имал 3 млн. лв., т.е. е бил милионер. Обясни, че синът на Рашидов е напуснал страната заради клевети към баща му. Усещането за истина у Рашидов било много силно, каза още тя. По думите ѝ още Людмила Живкова е искала да вкара българското изкуство в Лувъра, но това е направил именно Рашидов.

Показания пред съда даде и архитектът Дафинка Барфончовска, която е специалист по опазване на културното наследство в НИНКН. Тя бе повикана като свидетел от адвоката на Минеков. В залата тя коментира промените в Закона за опазване на културното наследство, които определи като лобистки. Именно на тях е било посветено предаването на националната телевизия, след което започва делото.

Барфончовска обясни, че в началото и Министерството на културата и общините са били против, но за няколко месеца са променили рязко позицията си и са подкрепили твърдо измененията. Тя не отговори конкретно на въпроса дали Рашидов е бил компетентен като министър, но намекна, че се е поддавал на натиск, което се вижда от промяната в становището на ведомството за законите изменения. В отговор на въпроси на адвокатите тя обясни, че Ларгото е направено непрофесионално, за което имало и оценка от комисия, сформирана от служебното правителство на Георги Близнашки.

Тя каза, че не следи имотното състояние на никого и не знае дали Рашидов е забогатял или не като министър.

Журналистът Асен Йорданов, който е собственик на сайта „Биволъ“ пък разказа пред съда за тяхно разследване, което показало, че синът на бившия министър има хотел в австрийските Алпи. Обясни и подробно за записа от отбелязване на рожден ден на Рашидов, на който се вижда как той е бил удостоен с титлата „Главен Мултак“. Освен това обясни, че бившият министър никога не е крил принадлежността си към „Мултигруп“, дори се е гордял с нея.

Делото започна след частна тъжба на Рашидов, подадена в началото на октомври 2016 г., а негов представител пред съда е адвокат Менко Менков. Процесът е заради участие на Велислав Минеков в предаването по БНТ „Денят започва“ на 30 юни 2016 г., когато според Рашидов той го е наклеветил и обидил. В тъжбата Рашидов е посочил няколко деяния като съдът приема за допустими да разгледа само две от тях.

Едното е за обида след думи, с които според Рашидов Минеков е разгласил унизителни за честта и достойнството му обстоятелства. „Е, добре, но когато министърът е некомпетентен, когато в министерството има двама или трима души, които горе долу са запознати с решението на този проблем, тогава единственият шанс на този, който е заинтересован е да плати, т.е. става дума за откровена корупция на най-високо ниво. И г-н министърът, който по време на министерстването ни стана милионер , известен още като г-н главен Мултак, прозвище, от което той не се притеснява, сега ще стане милиардер, разбирате ли за какво става дума?“, е заявил в предаването професор Минеков.

Другото е за клевета с думите: „Синът му, който има хотел в Австрия, ще си купи Сент Мориц и Давос дори. Това е фабрика за прехвърляне на средства. И очакванията са големи. Това са очакванията на туристическите босове в Несебър, Мелник, в София има купчини имоти….В буркана на ЦУМ изгоряха 15 млн. европейски пари и 3.5 или 4 млн. бюджетни средства. Дело на хора, които са абсолютно неграмотни.“

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar