Премиерът Стефан Янев обяви за безполезни и неефективни службите, които трябва да противодействат на корупцията. Заради санкциите по закона „Магнитски“ премиерът днес свика Съвета за национална сигурност, където стана ясно, че кабинетът ще направи всичко възможно, за да ограничи евентуални последствията върху държавните и общински дружества.

Въпреки че няма институционален и законов механизъм за изпълнение на санкциите по закона „Магнитски“ в България, кабинетът ще следи държавни и общински фирми да не осъществяват каквито и да било транзакции със санкционираните 64 юридически лица от черния списък.

Списъкът, изготвен от работната група към кабинета, ще бъде актуализиран периодично и в него ще бъдат добавяни или изваждани физически и юридически лица, които имат или губят свързаност със санкционираните Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков и 64-те фирми.

Така и не стана ясно има ли възможност да бъдат ограничени плащанията към тези юридически лица или ограничаване на банкови транзакции от и към тях.

Според Янев служби от системата за защита на националната сигурност не само са били неефективни в борбата с корупцията, но и безполезни, а самата корупция заплашва устоите на политическата система и демокрацията в България.

Санкциите на САЩ са сигнал, че корупцията в България е пуснала дълбоки корени в политическата и икономическата система, а последствията излизат извън границите ни, смята Стефан Янев.

„Изключително тревожно и унизително е да получаваме информация отвън за наличието на сериозни корупционни практики, срещу които компетентните органи на държавната власт очевидно не са предприели нищо ефективно до момента. Тези органи са били до момента не просто неефективни и безполезни, но в обществото ни има съмнения, че са катализирали развитието на корупционната среда“, заяви Стефан Янев.

Списъкът от санкционирани фирми и лица ще бъде актуализиран редовно от работната група към МС.

„ДАНС и НАП имат задача да предприемат постоянни мерки за установяване степента на свързаност на лица с лицата от списъка и да предлагат на постоянната работна група допълване на списъка, в случай че се установи свързаност или изключване от списъка в случай, че тази свързаност е прекратена“, заяви Стефан Янев.

Целта е да бъдат защитени държавните дружества от финансови санкции.

„Трябва да предпазим държавните дружества от налагането на финансови санкции. За целта трябва да предотвратим банковите транзакции към тези разследвани лица, за да не се блокират бизнеси и държавни дружества. Казаното дотук е в пряка зависимост от необходимостта да се разработят правила за поведение на българските банки в ситуация като тази в момента и в изпълнение на Закона за кредитните институции“, коментира Стефан Янев.

Служби, които е трябвало да работят политически неутрално, са действалия пристрастно, според Янев. И това е дало последствия.

„Корупционната среда в България не просто разрушава нашия международен авторитет, тя подкопава политическата ни система, устоите на нашата демокрация, като я прави нефункционална и неефективна“, каза още премиерът.

По думите му корупцията трябва да бъде изкоренена.
„Това няма как да се случи без сериозна промяна в работата на българското обвинение, на българската съдебна система, на всички правоприлагащи органи, които са призвани да налагат закона и за което днес трудно може да се каже, че се справят с основните си функции и задачи, както и с очакването на българското общество за справедливост“, каза Стефан Янев.

На заседанието Янев събра критикувания от него директор на разузнаването Атанас Атанасов, вицепремиерите, шефовете на военното и контраразузнаването.

Янев разкритикува и досегашната работа на Съвета по сигурността, който не заседавал редовно и нямал секретариат, за да действа като Координационен щаб за управление на кризи.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar