„Ако следваме традицията на отношението на прокуратурата към разкрития, касаещи високите етажи в досегашното управление на държавата, трябва да бъдем песимисти за това, че нещо кой знае какво ще се разплете и след сегашното изнасяне на фактология (в парламентарната комисия за ревизия на управлението през последните 10 години – б.р.)“. Този коментар направи пред БНР адвокат Андрей Янкулов, юрист на Антикорупционния фонд.

Според него не е важна мотивацията на хората, които излизат с разкрития за властта, а е по-важно какво казват и дали това има стойност като фактология, дали отговаря на действителността и може да бъде подкрепено с други източници на информация:

„Възможно е хора, които са имали едно поведение и са считали, че по друг начин не може да се работи, в един момент решават да действат по друг начин. … Подобен беше случаят „Осемте джуджета“ – по разследването на Николай Стайков“.

По думите на адвоката парламентарната комисия няма как да установява факти по един валиден процесуален ред, които да имат стойност в бъдещо разследване, с това нещо трябва да се занимават прокуратурата и разследващите органи.

„Трябва да подхождаме с умерен оптимизъм към очакванията от работата на Европейската прокуратура“, подчерта Андрей Янкулов и уточни, че делегираните прокурори от България ще надзирават разследванията, които ще се извършват по делата от компетентност на Европейската прокуратура:

„Не Лаура Кьовеши, а тези прокурори ще се занимават с делата у нас“.

Адвокатът предположи, че със загубата на властта от ГЕРБ ще се увеличат сигналите за нередности в тяхното управление.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar