Промените в закона за извънредното положение излязоха в Държавен вестник
Промените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение бяха публикувани в извънреден брой на Държавен вестник (с тях можете да се запознаете тук).
Президентът Румен Радев не наложи вето и те вече са факт. Предположение, че измененията може да бъдат върнати за повторно обсъждане от държавния глава, направи днес правосъдният министър Данаил Кирилов с уточнението, че според него ветото вече е изгубило, както правния, така и политическия си смисъл.
Депутатите приеха последните промени в закона в понеделник малко преди полунощ след близо 15-часово заседание и те ще започнат да действат веднага след публикуването им утре.
Основни промени в закона са свързани с работата на съдилищата и с това кои срокове по дела ще текат по време на извънредното положение. В разпоредбата на закона по този въпрос остана само общото правило, че от 13 март до края на извънредното положение спират да текат процесуалните срокове по съдебните, арбитражните и изпълнителните производства, но се въведоха изключения за 21 вида наказателни, 7 вида граждански и търговски и 16 вида административни дела (подробности виж тук).
От закона отпадна правилото, че в този период не текат сроковете за изпълнение на указания, дадени от административен орган на страни или участници в производства, с изключение на производствата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Тъй като промените за това кои срокове текат и кои – не, бяха направени насред извънредното положение, депутатите дадоха 7 дни на магистратите, адвокатите, гражданите и бизнеса, за да се запознаят с тях.
С промените парламентът единодушно отмени и съдебната ваканция през 2020 г., като прие още, че по време на извънредното положение съдилищата могат да провеждат открити заседания от разстояние.
Друго от измененията ограничи действието на чл. 6 от закона, който иначе обхващате всички задължения на частноправните субекти, до договорите за кредит и лизинг. Така след влизането в сила на измененията утре правилото, че при забава на плащанията по време на извънредното положение не се начисляват лихви за забава и неустойки, задължението не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение, ще важи само за кредитите и лизингите.
Със закона беше направена и важна промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и несеквестируемият трудов доход беше увеличен от 250 лв. на 610 лв.
От днес са факт и новите по-ниски размери на глобата за нарушаване на здравните мерки. Санцията вече няма да е 5000 лв., а от 300 до 1000 лв.
Заедно с измененията в закона за извънредното положение в Държавен вестник утре са обнародвани и промените в Закона за бюджета, и решението на депутатите, с което лишиха себе си и още десетки заемащи висши държавни длъжности от възнаграждения по време на епидемията.
17
Коментирайте
Изключително разумно е от страна на Румен Радев, че не наложил вето.
Добро решение и бърза реакция.
Ясно е на всички, че без ограничения няма да спре заразата. Ветото е ненужно
Държавниците искат да ни покажат, че не ги упрекваме правилно ли? В смисъл, че те се джафкат за глупости перманентно, но могат да правят това въпреки извънредното положение. Така излиза. Тоест те нямат грижи. Могат да се плюват и пак да работят за народа, НО с важното уточнение, че това се случва само в извънредно положение.
Подкрепям Радев, но в случая не бе прав да иска вето.
Гласували негласували – мърдане няма. Трябва да се ограничим докато се приключи с този вирус.
Това е единственият начин да се справим с тази напаст.
Това с Европейските струторни и инвестиционни фондове е добре, че те са изключение.
Седем дни трябва да са стигнали на всички за да се запознаят с промените
Радвам се, че Радев все пак постъпи мъжки и не наложи вето. Доказва се, че в България опозицията само си чеше езика и не е реална опозиця, а просто лае срещу всичко.
Той винаги е постъпвал така. Дори когато имаше лични нападки срещу него и семейството му.
Надяваме се само съдилищата да се оправят примерно със ZOOM за да провеждат открити заседания от разстояние
Защо не. Никак не е сложно. Дори паролите им са запомнени.
Е то щеше да е страшно тъпо да наложи вето.
Все пак е президент. Не може да се излага така.
Е, Гешев го прави ежедневно. То си е до човек.
В закона пише че не се спират делата по гл.13 АПК – не е ли грешка това, нали идеята беше делата по гл.15 АПК да не се спират?