КС на Румъния: Части от правосъдната реформа са неприемливи
Членовете, които противоречат на румънската конституция се отнасят до организацията на съдебната система
Конституционният съд на Румъния определи днес като неприемливи някои части от промените в правосъдното законодателство, които бяха одобрени през декември от парламента, а за други части ще се произнесе на 30 януари, предаде БТА.
Председателят на съда Валер Дорняну заяви днес, че обявените за противоречащи на конституцията членове се отнасят до организацията на съдебната система.
Управляващата коалиция, съставена от Социалдемократическата партия и Алианса на либералите и демократите, прие през декември пакет от правосъдни закони, които според тях целят подобряване на ефективността на съдебната система, включително на работата на антикорупционната прокуратура.
Опозицията в Румъния, правни експерти и ЕС критикуваха пакета, като предупредиха, че той ще ограничи правомощията на антикорупционната агенция и ще облагодетелства корумпирани политици.
Президентът Клаус Йоханис, който е отявлен критик на социалдемократите, все още не е подписал законите, за да влязат в сила. Той може да откаже да ги подпише и да ги върне на парламента, а днешното решение на Конституционния съд удължава още повече процедурата по одобрението им.
Над 30 хил. души казаха „не“ на проект за правосъдна реформа в Румъния (СНИМКИ)Според протестиращите тя ще намали независимостта на съдебната система и ще ограничи правомощията на антикорупционната прокуратура
Опитите за реформиране на съдебната система в Румъния предизвикаха протести в цялата страна. На последния протест в Букурещ в събота, според редица румънски медии, са участвали около 60 000 души, а в други градове на страната са протестирали още около 20 000.
Румъния се присъедини към ЕС през 2007 г., но съдебната ѝ система остава под наблюдение заради недостатъци и широкоразпространената корупция.
Националната дирекция за борба с корупцията е хвалена от ЕС за постигнатите резултати – над 1000 висши чиновници, сред които бившият премиер от СДП Адриан Нъстасе, бяха осъдени за корупция.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте