Еколози обжалват откъсване на 10 дка от парк „Витоша“
Инициативата „Зелени закони“ на Сдружението за изследователски практики e внесла жалба срещу отнемането на 10 декара от територията на Природен парк „Витоша“. Решението за това бе подписано от министъра на околната среда и водите Нено Димов в началото на миналата година, но впоследствие той оттегли заповедта си. Според еколозите обаче сега въпросът е отново на дневен ред и тя е на път да влезе в сила, освен ако не бъде отменена от Върховния административен съд.
Решението на Нено Димов отпреди близо 2 години облагодетелства собствениците на два имота на територията на парка. По-големият от двата имота – 7,9 декара, е собственост на певицата Белослава. Той е в района на Беловодски път и е получен като дарение от баща й Борислав Стоянов през 2005 г. Той самият го е получил при реституция. По-малкото парче от парка с площ 2,4 дка е в района на Киноцентъра и негов собственик е финансист.
Опитите за изключване на земите от парка са от 2004 г. и преминаха през редица съдебни решения. Нено Димов обаче е първият екоминистър, който издава заповед и след това я отменя след протести на природозащитници. Днес обаче тя отново е на дневен ред, след като съдът не признава оттеглянето на заповедта, коментират от „Зелени закони“. Природозащитниците изтъкват, че намаляването на площта на Природния парк „Витоша“ не е преминало обществени консултации с гражданите и юридическите лица, както изисква Административнопроцесуалният кодекс. То противоречи и на три европейски директиви и на Закона за защитените територии. Съгласно европейските директиви за околната среда, мярката е трябвало да бъде подложена на екологична оценка, но и това не е направено.
Заповедта на Нено Димов нарушава и Закона за защитените територии, според който опазването на природата в защитените територии има предимство пред другите дейности в тях, смятат от „Зелени закони“. От инициативата са категорични, че с издаването на обжалваната заповед министърът премахва ограниченията, които природният парк налага върху двата имота, и се създава възможност те да бъдат застроени, в тях да се добиват полезни изкопаеми по открит способ и да се извършват голи сечи.
Еколозите предупреждават, че отнемане на територии от парка би било опасен прецедент, който ще доведе до натиск и от други собственици на имоти и инвеститори. Природният парк „Витоша“ е създаден преди 85 години и никога досега нито едно правителство не си е позволявало да намалява територията му.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
2
Коментирайте
Витоша е в окаяно състояние благодарение на „компетентното“ управление на Тома Белев!
Аман от псевдо еколозите и техните еко оценки. Убеден съм, че всичко отново опира до пари. Искат да набутат някой от техните приближени да изготви въпросните еко оценки, за да приберат лесни пари.