Сделките с ВИП жилищата на „Артекс“ са се сключвали насред течащ скандал около друг луксозен строеж на фирмата – 34-етажната сграда „Златен век“ в столичния квартал „Лозенец“. От края на 2017 г. инициативен комитет „Лозенец“ се опитва да спре строежа, сигнализирайки куп институции за серия от нередности. Подобен сигнал е бил изпратен и до Цветан Цветанов в качеството му на председател на ГЕРБ в 44-то НС, и то броени дни преди самият Цветанов да закупи луксозното си жилище от „Артекс“. Проблемната сграда продължава да се строи и в момента, благодарение на удобна поправка в ЗУТ, тълкуване на един зам.-министър и подписа на главния архитект на София.

Жалбата на инициативния комитет до куп институции е внесена и в административния съд, но още няма насрочено заседание. Любопитен детайл е, че комитетът е получил формален отговор от Цветан Цветанов по сигнала в качеството му на председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в НС. Комитетът е информиран, че на 8 юни Цветанов е изпратил писмо до столичния кмет Йорданка Фандъкова, за да поиска информация по случая. „След проверка следва да ни уведомите за резултата“, пише Цветанов до Фандъкова 4 дни преди да купи жилището от „Артекс“ на ул. „Латинка“.

Според инициативния комитет строителството на сградата е незаконно, защото срокът за валидност на разрешението за строеж е изтекъл. Разрешението е издадено в далечната 2007 г., като по закон важи 5 години и може еднократно да се поднови за още 5. Подновяването е станало факт на 19 ноември 2012 г. и документът би следвало да е с изтекъл срок към 19 ноември 2017 г. Междувременно в началото на 2017 г. в Закона за устройство на територията се промъкват на второ четене поправки, които се оказват решаващи за фирмата. Според промените в ЗУТ при строежи втора категория, какъвто е на хартия „Златен век“, срокът за изтичане на разрешителните вече става 10 години от датата на започване на строителството. При „Златен век“ строителството е започнало на 11 януари 2010 г. и със свое тълкуване тогавашния зам.-министър на регионалното развитие Валентин Йовев решава, че срокът за завършване на строежа е 11 януари 2020 г. Така, без да се издава нов документ, с едно-единствено тълкуване, за сградата се приема, че разрешителното продължава да действа до 2020 г.

Инициативният комитет оспорва това тълкуване с аргумента, че придава неправомерно обратна сила на нови правила. От комитета изтъкват, че при измененията на ЗУТ през 2017 г. изрично е предвидено вече започнатите производства по издаване на разрешения за строеж да се довършат по досегашния ред. Въпросът за изтичането на разрешителното съвсем не е маловажен, защото ако реши да вади ново разрешително за строеж, фирмата ще може да вдигне на мястото в пъти по-скромна сграда. С приемането на ОУП на София през 2009 г. максималната височина на застрояване за този имот е занижена от допустимите до тогава 120 м на 26 метра.

Според инициативен комитет „Лозенец“ около строежа има и други нередности, включително съществена промяна в предназначението на сградата. По документи тя би следвало да е административна, а се рекламира от „Артекс“ като жилищна. Това следва и от одобрена от главния архитект на София заповед, в която се говори за наличие на 105 ателиета в нея. Изграждане на ателиета се допуска само в жилищни сгради и е недопустимо в сгради за обществено обслужване, изтъкват от ИК. Ако сградата е жилищна, за нея не би следвало да важи и 10-годишният срок за изтичане на разрешителните за строеж, валиден за сгради втора категория, считат от комитета.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar