Правителството възложи в сряда на министъра на околната среда и водите Нено Димов да проведе преговори с фирмата „Юлен“ за изменение и допълнение на концесионния договор за ползване на част от защитените територии в националния парк „Пирин“ за нуждите на ски зоната в Банско, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. По същото време петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени решение на тричленката, че промяната на плана за управление на парка подлежи на екооценка и върна казуса за ново разглеждане от тричленен състав. Това отлага за неизвестно време действията по обжалваната актуализация на плана на парка, предвиждащ строеж на нов кабинков лифт в Банско.

Екоминистърът и кабинетът се задействаха по дъвканото и отлагано от години решение на казуса с ползваната над записаното в концесионния договор площ от парка след като в края на ноември главният прокурор Сотир Цацаров се закани да търси наказателна отговорност от двете ведомства за това, че не изпълняват негови разпореждания ски концесията да се приведе в съответствие със законовите разпоредби. На това природозащитниците реагираха, че държавният обвинител трябва да разследва констатираните нарушения вместо да ги замита под килима с поправки в договор между Министерството на околната среда и „Юлен“, зад която се твърди, че мажоритарният собственик офшорка стои съакционерът в „Първа инвестиционна банка“ Цеко Минев.

Сега Министерският съвет вече е възложил на Димов да предприеме действия за изменение и допълнение на концесионния договор от 21.12.2001 г. с „Юлен“ АД за предоставеното право да ползва влизащата в „Ски зона Банско“ част от парк „Пирин“. По договор става въпрос за 99.55 ха, а концесионерът ползва около 165 ха, заради разминавания в границите на терените, записани в различната документация към концесионния договор. В тях са цитирани три територии с различна площ, които са еднакво валидни.

От думите на Нено Димов преди десетина дни стана ясно, че желанието на „Юлен“ било да се уреди въпросът за ползването на 99.55 хектара, но това щяло да е сложно.

Реално сега екоминистърът получава картбланш да преговаря с „Юлен“ за уреждане на този проблем, а Димов обяви също така, че ще се настоява за „значително увеличение“ на концесионната такса, плащана ежегодно за ползване на частта от парка.

Това обаче не е първият път, в който правителство на Бойко Борисов декларира, че започва да решава проблема, а малко след това той отново да бъде отложен. Според сегашното решение на Министерския съвет „след постигането на взаимно приемливо решение, министърът на околната среда и водите следва да внесе в Министерския съвет проект на решение за даване на съгласие за изменение и допълнение на концесионния договор в съответствие със Закона за концесиите“. Кога може да се очаква да стане това не е ясно.

Междувременно Върховният административен съд обяви решение на свой петчленен състав, който отменя решение на по-долната инстанция, че Министерският съвет е длъжен да извърши екологична оценка за ефекта от актуализацията на плана за управление на парк „Пирин“, допускаща нови ски строежи на Банско преди да одобри промяната. Разглеждането на жалбите на природозащитници се възлага на друг тричленен състав и така делото се връща в началната си точка.

Петлченката на ВАС е установила, че при произнасянето на по-долната инстанция са допуснати пропуски и нарушения, както и не са извършени достатъчно анализи при достигането на констатациите, че екооценката за промяната на плана за управление на парка е задължителна.

„С обжалваното решение в мотивите си съдът не е отговорил на първия спорен въпрос от контрола за законосъобразност, кои са приложимите норми, според които следва да се прецени следва ли да се извърши екологична оценка и според коя процедура да се извърши това“, посочва се в решението на петчленката

При новото разглеждане на казуса тричленката на ВАС трябва да каже дали трябва екооценка на актуализацията на плана и по коя законова разпоредба трябва да стане това.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar