Бившият здравен министър Асена Сербезова осъди прокуратурата за 50 000 лева

Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да ѝ плати обезщетение от 50 000 лева заради воденото срещу нея дело за всяване на тревога по време на пандемията от коронавирус, показа проверка на „Лекс“.
В началото на пандемията имаше масово презапасяване с лекарства и през април 2020 г. Сербезова, която тогава оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, предупреди в серия интервюта, че това може да доведе до проблеми със снабдяването. Предупреждението ѝ обаче доведе единствено до обвинение срещу нея по чл. 326 от Наказателния кодекс, който предвижда до 2 години затвор за този, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога.
Делото беше внесено в съда с предложение Сербезова да бъде освободена от наказателна отговорност, но година по-късно тя беше окончателно оправдана, като съдът посочи, че с поведението си Сербезова не само не е всяла паника, а е била полезна на обществото.
През 2022 г. проф. Сербезова заведе иск срещу прокуратурата за 70 000 лева, а в края на миналата година Софийският градски съд (СГС) ѝ присъди обезщетение от 30 000 лева. Както тя, така и прокуратурата обжалваха решението, като държавното обвинение настояваше за обезщетение от само 5000 лева.
Преди дни обаче Софийският апелативен съд (САС) реши, че нанесените неимуществени вреди на Сербезова са много по-големи и осъди прокуратурата да ѝ плати 50 000 лева.
Според съдебния състав с председател и докладчик Анелия Маркова, градският съд не е отчел тежестта на едно незаконно обвинение, когато то е срещу човек, който се занимава с лекарствена политика. Преди да стане председател на Българския фармацевтичен съюз, Асена Сербезова е била директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, а по същото време е била и координатор за България на Световната здравна организация. През 2021 г. тя беше и здравен министър в правителството на Кирил Петков.
„Първоинстанционният съд не е отчел, че по общо правило незаконното обвинение на лице, упражняващо професия като ищцовата в извършване на престъпление има по-силно негативно отражение върху неимуществената му сфера, в този смисъл търпените от ищцата негативни последици от това незаконно обвинение не са обичайни“, се казва в решението на апелативния съд.
В него е акцентирано и на публикуваното от прокуратурата съобщение за повдигнатото обвинение, в което се казва, че Сербезова е обвинена в престъпление с висока обществена опасност, като тя твърди, че в него се внушавало, че деянието е доказано, а накрая делото в съда дори беше за административно нарушение.
По този повод тя твърди, че действията на прокуратурата са накърнили професионалното и личното ѝ достойнство и нейния авторитет „излагайки я пред широката общественост, включително и чрез светкавичното публикуване на позорящия факт за повдигнатото обвинение в престъпление с висока степен на обществена опасност“. Освен това, всичко това ѝ се е случило непосредствено преди сватбата ѝ, което наложило допълнителни усилия от нейна страна и психическо напрягане, за да не позволи случващото да я помрачи. Заради обвинението спряла да пише и научни публикации.
По делото е било прието заключение на съдебно-психиатрична експертиза, според което внезапната поредица от съдебни процедури и обвинения са довели Сербезова до фрустрация, депресия, безсъние, отчуждаване от обществото и близките, чувството на омерзеност и срив в имунитета. Показания е дал и съпругът ѝ, който свидетелства, че по това време тя нямала желание за нищо, била смачкана, прекъснала общуване с част от приятелите, родителите ѝ разбрали от медиите за повдигнатото обвинение, а баща ѝ получил микроинсулт.
Апелативният съд пише в решението си, че наказателното дело срещу Сербезова е преобразувано в административно едва след намеса на съда, а преди това прокуратурата действително е съобщила, че става дума за престъпление с висока обществена опасност и ѝ наложила гаранция от 20 000 лева, от която Сербезова изпаднала в ужас.
„През този период беше впрегната цялата държавна машина и нямаше проверка, която да не беше спусната, за да я проверят – АДФИ, КПКОНПИ, НАП и др.“, казва съпругът и, като посочва, че тя е била проверявана и на лично основание, и като председател на Българския фармацевтичен съюз.
Съдът отчита и извършената на Сербезова принудителна полицейска регистрация, при която била третирана като престъпник. За това САС приема, че обезщетението от 30 000 лева, присъдено от първата инстанция, не е справедливо и осъжда прокуратурата да ѝ плати 50 000 лева.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
23
Коментирайте


Точно така е. Истината си написал.

Тази дама е от кръга на Огнян Донев. Събира парички вероятно не само от комисионне, но и от прокуратурата.
Впрочем, 50 000лв май е и месечната издръжка на Клуб Z…

Много добре си спомням този скандал и изцепките на тогава действащия гл. прокурор. За всички беше ясно, че на гърба на дамата се прави ПР акция, и то криворазбрана.

А тогава градски прокурор беше компрометираната Емилия Русинова, която сега е и.ф. на Апелативна прокуратура София, спрягана за нова поръчки като новия и.ф на Градска прокуратура

Как пък само едни богоизбрани осъждат по бързата процедура Прокуратурата за баснословни суми, а други въобще не дочакват правосъдие?
Не че Прокуратурата не е за осъждане, а как за едни може, а за други – НЕ? Просто питам.
Питам за „независимия български съд“, който нито е независим, нито е български, нито е съд.

Tая от коя партия беше бе. Не помня и не видях в статията да пише

Наше фармацевтче е.

Мафията си действа. Точи пари

Мафията винаги е била основно съда, щото той е власт.

Айде да се надаме, че това ще е. Няма да има повече подобни случай

Позор. Пълен позор

Ама за всички, и най-вече за тази корумпирана особа на снимката.

Не се ли научихме вече, че милион поне ще иде за обезщетения

Ще плащаме. Щом избираме чукундури в НС, а те назначават кретени, които назначават малоумници за прокурори за да изпълняват нареждания на Пеевски… Свиквайте.

А съдиите са светци, нали Кире?

Ами като е нескопосано обвинението така ще е

Щот съдът е света вода. Корупцията е баш в съда. Некои съдии са облажили.

Борисов ще извади ли пари от джоба? Не, защото пак почна да се изживява, като най-важния в държавата. Ходи на среща с Ердоган, нв знам в какво му качество. Създаде нарочно проблем с шофьорите в София за да го разреши после. Едно и също с години. Над десетилетие вече.

ГЕРБ да плаща!!!

Целата коалиция да плати, барабар с конституционалистите на Просто Киро.

Ой, струва ми се, че тая прокуратура е толкова компрометирана с подобни политически инспирирани дела-бухалки, че и всеки, който е поискал обезщетение, го е получил. „…професионалното и личното ѝ достойнство и нейния авторитет „излагайки я пред широката общественост…“ – не знаех, че тази жена разполага с толкова лесно накърнимо лично достойнство, но окей, щом казва. „Освен това, всичко това ѝ се е случило непосредствено преди сватбата ѝ, което наложило допълнителни усилия от нейна страна и психическо напрягане, за да не позволи случващото да я помрачи. Заради обвинението спряла да пише и научни публикации.“ В допълнение, смятам за удачен въпроса коя… Покажи целия коментар »

Нема такова нещо Бухале! Само богопомазаните от Американската агенция за международно развитие.
Ако не знаеш.
Че работата на прокуратурата обикновено е мазало е ясно. Но това решение на съда също не е цвете за мирисане. Намирисва твърде лошо. Умилиение буди съдебно-психиатричната експертиза, на която се позовава съда. Само като си представя, че такъв лабилен и депресиран човек после е станал министър! Сербезова е фигура с оправдано лоша репутация. Скандали в Агенцията по лекарствата, после скандали в Министерство на здравеопазването. Винаги е работила за финансовите интереси на фарма фирмите. Обвинението от прокуратурата в същносп беше билета ѝ за кратък гастрол в голямата политика. ПП с присъсщата си наивност и глупост решиха, че щом прокуратурата е срещу… Покажи целия коментар »