От 1 юли 2026 г. адвокатите ще пишат до административните съдилища само електронно

Заявления за издаване на индивидуални административни актове (ИАА) ще може да се подават 24 часа в денонощието. Преписките по тях ще са изцяло електронни и заявителите ще имат достъп до тях по всяко време и от всяко място. При жалба, административният съд ще получава всички документи по електронен път. А по искане на страна, която има обективна невъзможност да се яви в сградата на съда, той може да постанови тя да участва чрез видеоконференция.
Всичко това предвиждат изменения в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), които бяха огласени за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието (пълния им текст виж тук). Те регламентират дигиталната трансформация на административното производство и процес. Сега за втори път са обект на обсъждане и затова се предвижда то да продължи само до 7 май 2025 г.
Първоначалната идея беше промените да влязат в сила от 1 юли 2025 г., но заради нестабилната политическа обстановка така и не бяха внесени в Народното събрание и сега се предвижда да станат действащо право от 1 юли 2026 г. Те са нормативната основа за дигитализацията на административното правораздаване, която е финансирана от Плана за възстановяване и устойчивост.
След влизането им в сила адвокатите ще са задължени да подават искания за издаване на ИАА само по електронен път. Това задължение важи и за цялата администрация, съдебната власт и всички лица, осъществяващи публични функции и организации, предоставящи обществени услуги.
В случай на техническа неизправност или технологична невъзможност, се дава възможност за използване на хартиен носител.
При направено искане по електронен път, административният орган ще изпраща официално потвърждение за получаването му, като в него ще има и указание, че съобщенията в производството ще бъдат връчвани електронно. Т.е. ще важи правилото, че след като искането е направено по е-път, подателят му е длъжен да приема електронните изявления на административния орган, освен ако не оттегли изрично съгласието си.
Задължените по правило да общуват с администрацията и съда по електронен път, като адвокатите, няма да могат да откажат електронно връчване.
В нов чл. 29в от АПК се регламентира, че връчването на електронни документи от административния орган се извършва чрез изпращане на съобщение на електронния адрес, съдържащо информация за изтегляне на съставения документ от информационна система за електронно връчване, от портала на електронното управление или от квалифицирана електронна препоръчана поща. Правилото е, че документите ще се приемат за връчени с изтеглянето им. А когато получателят не е изтеглил документа в 7-дневен срок от неговото изпращане, той се смята за връчен в първия ден след изтичането на този срок.
„Изпращането и връчването на документи по електронен път се удостоверява с електронния запис за изпращането, съответно изтеглянето, съхранен в система за електронно връчване. Връчването може да се удостоверява и от доставчик на услуга за квалифицирана електронна препоръчана поща“, регламентират измененията.
Както стана ясно, промените предвиждат, че администрацията е задължена да води преписките за издаване на ИАА изцяло в електронен вид. И при наличие на технологична възможност, страните ще имат право на достъп до нея по електронен път, както и да си правят копия на хартиен и технически носител за своя сметка.
„Предлаганите промени отчитат обстоятелството, че най-същественият набор от документи в съдебната фаза на административното производство постъпва от производството пред административния орган, приключило с издаването на обжалвания административен акт. Това означава, че административните органи трябва да обезпечават предоставянето на услуги в електронна форма, като осъществяват производствата по издаване на индивидуални административни актове не на хартия, а на електронен носител“, обясняват авторите на законопроекта.
Когато се стигне до съд и жалбата се подава чрез пълномощник, това отново ще става само по електронен път. Нови алинеи 4 и 5 на чл. 142б изискват в този случай към електронното изявление да се представи:
- пълномощно, подписано от упълномощителя с квалифициран електронен подпис и с удостоверяване на времето на подписване с електронен времеви печат; или
- електронен образ на пълномощно на хартиен носител, заверен от пълномощника с квалифициран електронен подпис; в този случай при оспорване от страна или при поискване от съда лицето следва да представи оригинала на документа или официално заверен препис от него; или
- данни за овластяването в регистъра по чл. 29 от Закона за електронната идентификация.
За тези страни, които желаят възпроизвеждането на доказателствата и на преписката да бъдат на хартия, съдът ще ги възпроизвежда заедно с приложенията в необходимия брой преписи на хартиен носител. За целта ще се дължи такса като за фотокопие, определена с тарифа на Министерския съвет.
В нов чл. 142в АПК се регламентиран възможността за извършване на процесуални действия чрез видеоконференция. Предвижда се, че по съображения за сигурност или други важни причини съдът служебно може да постанови процесуалните действия по разглеждане на делото – участието на страна, свидетел, вещо лице или преводач, да се извършат чрез видеоконференция. Той може да стори това и по искане на страна или друг участник в производството.
„Въвеждането на възможността да се осъществяват съдебни заседания чрез видеоконференция ще позволи на хората с увреждания да участват пълноценно в съдебните заседания. Отлагането на съдебни заседания поради невъзможност или ангажираност на страните да се явят ще бъде сведено до минимум, като ще се даде възможност на процесуалния представител на страната, при това без да пътува до друго населено място, да осигури дължимата процесуална защита на правата на своя доверител. Провеждането на съдебни заседания чрез видеоконференция ще насърчи гражданския оборот и ще внесе по-голяма прозрачност за гражданите и юридическите лица“, се посочва в мотивите към законопроекта.
15
Коментирайте


Ако не си забелязал, вече 26 години живеем в 21 век, ама след като обичаш да се разхождаш до съда или пощата за всичко, което завеждаш в съда, не знам…..

За теб специално може да отпуснат и един калем с плоча с пясък, Кукуриго.

Дано!
Крайно време е да се премине и към истинско електронно правосъдие и да се поразширят относимите норми на ГПК, например, които ненужно стеснявати затрудняват дистанционното участие на страни и други участници в процеса.
Съдията също следва да може да работи дистанционно, да публикува електронно всичките си актове и разни „върховни“ да не бъркат кое е първичното дело – на хартиения или на електронния носител. Че вече е срамота.

Доста хубави идеи, за оптимизиране на производството и спестяване на излишни разходи, дано се реализират на практика, но не става много ясно, дали упълномощаването пред съд само по дигитален път няма да затрудни излишно гражданите, адресати на ИАА, които не разполагат с квалифициран електронен подпис, защото така отново стигаме до проблема с базовата култура на народонаселението способността или по-скоро желанието му да борави със софтуерни продукти.

Ще им улесни писането. Не сме в 19 век все пак

Хубава новина

Хората тия неща от 2010 ги въведоха. Картофена нация сме

Да видим как ще сработи само. Да нвма бъгове

Ми аз не виждам как и защо трябваше да се проточи толко време

Мале отнемаим време обаче да го въведат. От 2026 чак

Дано им е по-лесно

Радващо е това нововъведение

Влизаме в 21 век, а

Браво
Каква е тая поредна дивотия?
Хартията ли стана дефицитна, та ще я забраняват за ползване на народонаселението (сега адвокатското, утре – цялото)?