Производствата по несъстоятелност на физически лица „слизат“ в районните съдилища

Делата за несъстоятелност на физически лица да се гледат от районните, а не от окръжните съдилища, ще предложи Министерството на правосъдието. Това обяви министър Георги Георгиев днес пред Народното събрание.
То прие на първо четене три проекта на Закон за несъстоятелност на физически лица и се очаква да си даде дълъг срок за обсъждане преди окончателното им гласуване (какво предвиждат те виж тук).
„Направихме критичен анализ на трите законопроекта, за да видим какво добро може да се вземе от всеки от тях. В резултат сме подготвили пакет от промени по основния законопроект, затова моля за по-дълъг срок между двете четения“, каза Георгиев.
Той посочи, че едно от основите предложения на министерството е да се промени родовата подсъдност от първоначално предложената – а именно производствата по несъстоятелност на граждани, за разлика от тези на търговците, да не се гледат от окръжните, а от районните съдилища.
„Логиката за това е проста. Голяма част от споровете, които ще бъдат извадени от исковите производства, след образуване на производство по несъстоятелност, са подсъдни именно на районните съдилища“, каза Георгиев. И подчерта, че, след като се разтоварват районните съдилища, не следва да се натоварват окръжните. За целта производството ще бъда максимално стандартизирано, а районните съдии ще преминат обучение.
Министърът специално отбеляза, че ще бъде предложено „олекотяване“ и „опростяване“ на процедурите, както е известно в момента проектът на МС до голяма степен възпроизвежда за физическите лица тези за търговската несъстоятелност.
„Друго наше предложение е да намалим възнаграждението на синдика – то да е само за конкретно извършени действия, а не и да има текущо възнаграждение, защото иначе ще се окаже, че масата на несъстоятелността ще служи само за удовлетворяване на нововъзникнали разноски“, каза Георги Георгиев.
Не само министърът, но и повечето от изказалите се по време на обсъждането на личния фалит на първо четене, подчертаха, че той не е кредитна амнистия.
„Това не е амнистия за недобросъвестните длъжници. Законът отличава разумния от безразсъдния, нуждаещия се от злоупотребяващия“, подчерта Петър Кьосев от ПП-ДБ. И посочи, че основните принципи, от които се ръководи законопроектът, внесен от формацията, са добросъвестност и прозрачност.
Мая Димитрова от БСП посочи, че проектът на партията цели да извади хиляди хора от дългово робство и от сивата икономика, което ще подпомогне не само отделните граждани, но и икономиката на страната. И допълни, че производството следва да е бързо и достъпно най-вече за хората, изпаднали във финансова криза поради обективни обстоятелства като заболявания или природни бедствия. Целта е финансово оцеляване на длъжниците и удовлетворяване на кредиторите, каза Димитрова.
„Никой няма полза от настоящата ситуация, при която кредиторът не може да си получи парите, а длъжникът дължи доживот. Една задънена улица“, коментира Николай Братованов от ГЕРБ. Той определи като изключително спорна 10-годишната абсолютна давност, която беше приета по време на управлението на ГЕРБ и започна да се прилага от 2 юни 2021 г.
Петър Петров от „Възраждане“ посочи, че партията ще подкрепи проектите на правителството и на БСП. „И трите законопроекта не преследват принципите за бързина и решаване на делата в разумен срок“, каза той.
19
Коментирайте


Мислите ли, че наистина ще предложат нещо, което е в ущърб на интересите на банки и колектори?

Според мен е редно всички дела по несъстоятелност /на търговци, предприемачи и ФЛ-потребители/ да се гледат от специализирано отделение на съответния ОС. Несъстоятелността е специфична материя и не следва да се правоприлага от районни съдии.

Едно време, според класическото римско частно право, длъжниците, които не са си плащали дълговете, са ставали роби на кредиторите си и са работили за тях, докато си изплятят дълга. А сега ще ги амнистираме финансово, ще им сменяме пола безплатно, ще ги помилваме по главата, ще им отваряме зелена бира или ще ги черпим с кафе в залата?! Древните са казали, едно нещо колкото по-сложно е, толкова по е з@ср@но… И съвсем ще се блокират съдилищата. Според мен, а и не само, защитата по ЗПК, ЗЗП, уредбата на нищожността и унищожаемостта на сделките или на клаузи от тях, както и… Покажи целия коментар »

Без да се обсъди един закон. Без никакви анализи – слиза – качва се – първо се предлага на обществото – сега има и интернет. Какво пречи да ни го дадат на гражданите и селяните и да го прочетем първо. Слиза – качва се – това е даже извън всякаква логика и трябва да се информираме. Не ме интересува – каквото е докоснал българинът – все е – колело „Балканче“.

Със сигурност не е разумно районните съдилища да са родово посъдни. Несъстоятелността е присъща на окръжните съдилища, които са запознава с материята. Но по-големият проблем е, че с това решение в никакъв случай няма да се постигне бързина. Особено в София. Дори СРС да приключи бързо, въззивните състави в СГС насочват за след 2 години. Първоинстанционните състави в СГС насрочват по-бързо делата, като апелативните, като въззив, също ще бъдат по-бързи.

Гошо, Гошо каквото пипне все се олекотява. Какво разбира ти от несъстоятелност или фалит. Някоя чиновничка от министерството те е пожелавам като те виждат унсещат, каква си лавандула миризлива. Как ти го родинплешивта главата това за подсъдността ???? Сигурно като показниъе Пр акции за Медитацията или домашното насилие. Добре че си ти Гоше та да решиш нерешимите проблеми

става, само, ако окръжните съдища вземат заповедните производства

Ии исковите към тях

най-много дела ще има в СРС, които и без това са претоварени. А въззивните в СГС се насрочват за след 1-2 години от постъпването им. Отделно и ако има касационно обжалване, ще минат години преди да получиш някаква защита. Явно целта е този закон да не заработи изобщо.

Гоше – пълна скръб си. Ама така е като си се хванал с диктатор-мафиот

Затрупват ги с още работа

Освен със стотици заповедни производства, сега районните съдии ще бъдат затрупани и с дела за физически фалит. Направо ми е жал за тях. Апропо, кога ще заработи централизираното разпределение на заповедните?

Така е

Защо ли си мисля, че този министър не разполага с капацитета, да прави критичен анализ на каквото и да е, да не говорим за законопроект, уреждащ нова материя.
Чакаме с нетърпение „олекотената“ процедура и дано тя тежи по-малко отколкото въздухът над главата на Дългия.
П.С. Ако това с родовата подсъдност все пак влезе в сила, нека проявим разбиране и запазим минута мълчание за магистратите от СРС.

Този министър мисли само за имиджа си. Особено неприятно впечатление ми направи, когато се снима с възрастната жена, която пострада от измамници. Едно време Гешев правеше така

Гошо е поредната калинка. Неосъществен кандидат кмет на София

Ами защото не разполага. Стана министър защото не стана кандидат кмет преди това. А си беше платил добре на Борисов да го издигне

Е нали ни плащаше да пишем за него хвалебствени коментари преди кметските избори в София. Платил си човека да стане кмет, а не го издигнаха и в последния момент нашиха Хекимян за поста. Трябваше някак Борисов да му се реваншира за парите и го направи министър в първия удобен момент. Така бачка ГЕРБ. Всичко друго са глупости и лъжи от престъпниците ГЕРБ
Провинциалните районни съдилища разчитат предимно на заповедни производства , какво се оплакват !Това дела ли са?Пишат ги секретарите !