Като „свръхреакция с невиждани размери“, „нов народен съд срещу антикорупционен прокурор“ и натиск върху него – така обвинителят от Софийската градска прокуратура Йордан Петров описа пред Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет реакцията в последните дни по повод проверката срещу съдия Мирослав Петров.

Както „Лекс“ писа, Мирослав Петров подаде сигнал до Съдийската колегия с искане за защита на интегритета му по повод прокурорска проверка, започнала по сигнал, във връзка с негово произнасяне, с което отказа да отнеме автомобила на осъдения за шофиране в нетрезво състояние Ивайло Цветков-Нойзи като приложи пряко Конституцията и Правото на ЕС (виж още тук).

Наблюдаващ прокурор по проверката е Йордан Петров, а сигналът е подаден от сдружение „Ангели на пътя“ (виж текста му тук). Проверката е приключила с отказ за образуване на досъдебно производство, но с изпращане на материалите на председателя на Софийския градски съд за преценка дали да образува дисциплинарно производство срещу съдията (виж постановлението на прокурора тук).

След разгласяването на сигнала на Мирослав Петров с позиции по случая излязоха Асоциацията на прокурорите, Съюзът на съдиите, Софийската адвокатска колегия и Висшият адвокатски съвет (виж още туктук, тук и тук). Коментари имаше и от други юристи.

Тъй като сигналът на Мирослав Петров беше изпратен и на Прокурорската колегия, а и по повод на разразилата се полемика, кадровиците поканиха за изслушване не само Йордан Петров, но и колегата му от Софийската районна прокуратура Николай Николаев, който също е споменат в сигнала, където се твърди, че е изнесъл невярна информация.

Пръв пред кадровиците говори Николай Николаев. Той разказа накратко хронологията на делото срещу Ивайло Цветков, след което Огнян Дамянов поиска да научи практиката в СРС по този вид дела – дали отнемането на автомобили влиза в споразуменията за пътните престъпления, или съдиите се произнасят отделно.

Николаев заяви, че практиката е разнородна – някои съдии одобряват споразумението и постановяват отнемане на веществените доказателства, други приемат, че те не могат да бъдат част от споразумението. Прокурорът поясни, че в момента се наблюдава тенденция повечето съдии да намират за правилно да се произнасят отделно за отнемането на автомобилите.

В отговор на допълнителен въпрос, той посочи, че не му е известно друг съдебен състав в СРС да е отказал да отнеме кола на пиян или дрогиран шофьор.

Той беше питан и за твърденията на съдия Петров, че преди години в СРП е била сформирана своеобразна наказателна бригада от двама прокурори, чиито атове връщал и имали задача да създадат смут при разглеждане на разпределените му дела като провокират конфликти със страните, да оспорват разпорежданията му и да атакуват всеки един негов акт, като те били получили и забрана от шефовете си да сключват споразумения по негови дела.

Николай Николаев заяви, че в никакъв случай в СРП няма тенденциозно отношение към конкретен съдебен състав. Напротив, организирани са добър ритъм и добри резултати за работа.

Това, което у мен лично предизвика съжаление, е, че такъв случай на спор относно прилагане на определени правни норми следва да бъде отнасян в медийното пространство и да се предизвикат изкуствени скандали. Напрежение няма. То се фабрикува изкуствено. Забелязвам, че около магистрати се появяват повече скандали, отколкото около Криско или шоубизнеса. Питам се правораздаването ли се развива, или шоубизнесът е в упадък. Когато има конфликт по приложението на правото, излизането с персонални нападки към колеги магистрати е неетично“, каза още Николаев.

Посочи и че не му е известно наказателни бригади да действат спрямо съдия Петров. И обясни, че откакто е в СРП, всеки прокурор, който изготви обвинителен акт и го внесе в съда, се явява по делото. „Няма практика конкретни прокурори да влизат само с един състав. Може би за някакъв по-предходен период да става дума“, каза Николаев.

Във връзка с цитираното негово изказване след отказа на съда да отнеме колата на Нойзи, Николай Николаев заяви, че ако е засегнал Мирослав Петров по някакъв начин, поднася извиненията си. Но по думите му проблемите се уреждат по правилата и закона, а не чрез медиите.

Николаев обясни още, че когато към дело има сериозен обществен интерес, а в случая с Цветков такъв е бил налице, прокуратурата е длъжна да изложи своето становище – нещо, което прави и защитата. Съдът е този, който отсъжда и докато за един прокурор е допустимо да изрази публично позицията си, за съдията това издава определена предубеденост, каза още Николаев.

След него кадровиците изслушаха Йордан Петров, който в пространно изложение обясни защо се е наложило да извърши проверка, какви са правомощията на прокуратурата и как разчита реакцията по повод тази проверка.

Йордан Петров: Не са прилагани СРС спрямо съдия Мирослав Петров

Петров започна изложението си с думите, че иска да разясни какви са правомощията на прокуратурата и как той ги изпълнява в принципен план. Заяви, че държавното обвинение има широки правомощия да проверява и оценява законосъобразността на съдебните актове. Формите са протест, искане за възобновяване на дело и при сигнал за извършено престъпление.

Обясни, че основният корупционен текст е този по чл. 282 от Наказателния кодекс, където е общата разпоредба за престъплението по служба като изброи какво е необходимо, за да е налице такова престъпление. (В сигнала се цитира чл. 288 от НК – бел.ред.).

Петров каза още, че няма как да бъде отречено правомощието на прокуратурата да извършва проверки, а произнасянето на СГП няма характер на инстанционен контрол, а е израз именно на конституционните правомощия на прокурора да прецени дали е извършено престъпление.

В конкретния случай мнението му като наблюдаващ прокурор не е било натрапено нито на СРП, нито на колегата му от СГП, който ще се яви по делото за колата на Нойзи в СГС (на него се яви самият Петров), стана ясно от думите на Йордан Петров, който допълни, че прокуратурата не е обявявала акта си, нито го е свеждала до знанието на състава на Софийския градски съд, който разглежда казуса с Нойзи и съответно няма как да се приеме, че е упражнено влияние върху съда, защото нещо, което не е в кориците на делото няма как да повлияе.

В този ред на мисли той попита защо се правят такива „спекулации“ в публичното пространство и няма ли именно те да повлияят на съда.

Нататък Йордан Петров изтъкна, че досъдебно производство се образува при наличието на законен повод и достатъчно данни за извършено престъпление. И ако е налице годен законен повод, но няма данни, тогава се извършва проверка.

Що е то годен законен повод? Петров обясни, че няма изрична уредба, но в практиката се приема, че трябва да има сигнал с ясни и точни твърдения, които да описват престъпление, а не да има внушения. Бланкетното несъгласие с магистратски акт не може да се приеме за годен сигнал, както и всякакви коментари в медиите, каза Петров.  И отбеляза, че един прокурор в антикорупционния сектор, в който работи и той, годишно получава по около 100 негодни сигнала.

По думите му прокурорите трябва да преценяват същината на сигнала, защото масово подателите не са юристи, не могат да посочат конкретни норми, а и не са длъжни, това е функцията на прокурора, който да даде юридическа оценка на твърденията.

Той се спря на спецификата на корупционните престъпления, които обикновено се случвали на четири очи. Затова сигналите обикновено съдържали съмнения за корупционни дейности и трябва да се установи до каква степен са обосновани. Във връзка с проверката на съдебни актове се гледало за грубо изопачаване на факти и доказателства, на житейската логика или данни за заинтересованост от изхода на делото. Дори едно от тези обстоятелства да е налице, значи има годен сигнал, каза Йордан Петров.

И случаят с Мирослав Петров бил именно такъв – не е приложена законова норма, т.е. необяснимо грубо нарушение на материалния закон, което било в контраст с останалите произнасяния на съдии, ставало дума за скъп автомобил и публично лице и трябвало да се провери дали съдията не е свързан с него.

Петров обясни, че доколкото се касае за корупция, каквито твърдения се навеждали и в сигнала, проверката била възложена на Комисията за противодействие на корупцията.

Петров каза още, че спрямо Мирослав Петров не са прилагани специални разузнавателни средства. А след проверката на КПК научил, че той се произнася в една посока и заради това изискал и останалите му актове, което оневинило съдията и прокурорът постановил отказ. Йордан Петров сподели още, че проверката е продължила четири месеца, защото се надявал междувременно да се произнесе Софийският градски съд.

Той заяви, че никога не е образувал досъдебно производство срещу съдия. Но не каза, нито пък членовете на съвета го попитаха защо е изпратил материалите на шефа на СГС за преценка за образуване на дисциплинарно производство и има ли други такива случаи в практиката си.

Йордан Петров не коментира, а и не беше питан, защо е направил оценки в постановлението си по отношение на съдията, за когото пише, че е с „прекалено либерални виждания“, „склонен към различно мислене и търсене на сензация“ и мисленето му е грешно. Каза само, че не може на произнасящия да се забрани да изрази мнението си и няма как прокурорът да бъде задължен да хареса или да адмирира даден съдебен акт.

Що се отнася до факта, че съдиите имат функционален имунитет, Петров заяви, че когато се навеждат съмнения за извършено престъпление по чл. 282 от НК или за всяко умишлено престъпление от общ характер, имунитетът е изначално неприложим.

На финала посочи, че никъде не е уредено поведението на съдиите да не бъде проверявано, каза и че магистратите не са привилегировани спрямо останалите граждани, нито са недосегаеми. Каза и че досега не е имало реакция от други магистрати, че са проверявани, всеки си вършел съвестно работата и че на настоящия случай е била дадена излишна публичност. Петров допълни, че изнасяйки името му публично, се е стигнало до нападки срещу него.

И заключи, че се е стигнало до свръхреакция с невиждани размери, до нов народен съд срещу антикорупционен прокурор.

Дебатите

След изслушването му Калина Чапкънова заяви, че в случая става дума за пореден опит за накърняване на авторитета на прокуратурата и упражняване на натиск върху наблюдаващи прокурори.

Тя предложи колегията да предприеме мерки за защита на доброто име на прокурорите и да излезе с декларация.

„Органите на съдебната власт функционират в условията на стрес, законодателни промени и при пряка намеса в интегритета и пристрастна и неточна преценка на резултатите от тяхната дейност. Случващото се в публичното пространство представлява въздействие и опит за натиск върху определени прокурори. Не бива да си затваряме очите, а трябва да изразим своята позиция в нарочен акт“, каза Чапкънова.

Гергана Мутафова я подкрепи, но изтъкна, че две позиции, получени във ВСС по повод случая, трябва да бъдат адмирирани и те са на Висшия адвокатски съвет и на Съюза на съдиите в България. В тях се поставяли точни и ясни въпроси и ПК на ВСС е длъжна да ги изясни, което станало днес по време на изслушването на Йордан Петров.

По думите ѝ това са юридически въпроси, които трябва да бъдат зададени, за да стане ясен „този урок по мракобесие, както беше наречено постановлението“. Тя попита и дали натискът, който се оказва върху прокурора, не е във връзка с наблюдавани от него други проверки.

Според Огнян Дамянов в конкретния случай има различна практика по отношение на приложението на чл. 343б, ал. 5 от НК, което означава, че хората не са третирани еднакво. Т.е. на тези, които имат късмет и се паднат при съдия Петров, няма да им отнемат колите, а на другите ще ги отнемат, каза Дамянов.

„Това е проблем, защото върховенството на закона означава нормите да се прилагат еднакво при сходни и идентични случаи. Това не е равно третиране на българските граждани“, заключи Дамянов.

Калина Чапкънова отново взе думата, за да попита защо в случая един спор във връзка с приложението на правото, се превърна в междуинституционална война.

„Не бива да се допускат такива случаи занапред и не бива по този начин да даваме основа и почва на политиците да се упражняват на наш гръб и да използват тези спорове в техен интерес и за политически цели“, каза Чапкънова.

Прокурорската колегия единодушно реши да излезе с декларация, която „Лекс“ публикува в цялост.

Декларацията на Прокурорската колегия

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет остро се противопоставя на зачестилите случаи на накърняване авторитета на Прокуратурата на Република България от представители на различни власти и институции.

Свидетели сме как спрямо българските прокурори и следователи тече недопустима за страна член на Европейския съюз кампания по уронване на престижа на отделни магистрати. За съжаление участници в тази кампания са както представители на други власти и държавни институции, така и отделни представители на съдебната власт и други юридически професии.

Категорично не приемаме коментари, с които се вменява на ПРБ, както и на Прокурорската колегия на ВСС, отговорност за нечии недалновидни, погрешни и дори противоконституционни законодателни и управленски решения.

Изразяваме и своята тревога от опасните опити за третиране на прокурорите и следователите като „втора категория“ представители на съдебната власт, което по същество представлява грубо погазване на принципите на правовата държава, конституционната уредба на Република България и ангажиментите ни като страна член на Европейския съюз.

Всичко изброено неминуемо се отразява върху авторитета на съдебната власт и ерозира доверието на обществото към институциите и държавността като цяло, което може да има непредвидими и опасни последици. 

В последните близо две години българската прокуратура и членовете на Прокурорската колегия на ВСС ясно демонстрираха, че са в състояние да се противопоставят на неприемливи практики и употребата на институцията за цели, несъвместими с етичните принципи на магистратите. В този период институцията бе изведена от незавидното положение, в което бе поставена, като същевременно запази своята стабилност и независимост.

Същевременно обект на кампанийно очерняне, при това в повечето случаи без никакво реално основание, са вече не само главният прокурор, неговите заместници, ръководители на отделни прокуратури, но и отделните наблюдаващи прокурори, следователи, дори и съдебни служители.

Не приемаме и сме длъжни да предупредим цялото общество за трайно негативните последици, които може да имат ескалиращите атаки срещу наблюдаващи прокурори във връзка с работата им по конкретни досъдебни производства и/или предварителни проверки. Изразяваме подкрепата си към всички съвестни и отговорни магистрати, които изпълняват своите задължения съгласно законите, събраните доказателства и вътрешното си убеждение. Единствено гарантиране на тяхната независимост би осигурило провеждането на обективни и задълбочени разследвания, които да гарантират безпристрастното, навременно и професионално установяване на обективната истина по всеки отделен наказателноправен казус.

 И в предишни случаи се е налагало да обръщаме внимание, че разпространяваните тенденциозни и необосновани нападки, неаргументирани и манипулативни твърдения, обобщения и изводи  по отношение на конституционно уреден орган всяват смут и създават съмнения в мотивацията, професионалната компетентност и  безпристрастността на магистратите, като създават несигурност сред тях. Това в крайна сметка поставя в риск осигуряването на обективен процес, което накърнява чувството за справедливост у всички граждани.

Отправяме апел към представителите на останалите власти и държавни институции, както и към отделни представители на юридическата общност, да се въздържат от непремерени, дори обидни и за съжаление манипулативни внушения спрямо прокурорите и следователите. Всичко това руши устоите на правовия ред и в крайна сметка води до трайна ерозия и засилващо се обществено недоверие към всички власти в Република България“.

 

 

 

42
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Калоян
Калоян
05 февруари 2025 19:46
Гост

Глупаво момче си беше и такъв си е останал

Епицентър
Епицентър
05 февруари 2025 19:35
Гост

„Америка за България“ финансира с 42 млн.лв. БИПИ, Съюз на съдиите, Антикорупционен фонд, „Капитал“

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 18:51
Гост

Пуснат по някоя проверка, колкото да оправдаят антикорупционните заплати, но досъдебно никога не образуват. Пак празни декларации!

Въпроси
Въпроси
05 февруари 2025 17:50
Гост

Прокурорската колегия запозна ли се със сигнала и с преписката, преди тръгне да „защитава“ колегата? Какви конкретни твърдения съдържа сигнала, за да бъде проверяван съдията? Това може да служи за обучение в НИП на младши прокурори за сигнал, по който НЕ следва да се образува проверка. Защо са заметени лъжите на днес изслушания, че сигналът е бил за корупционно престъпление и че имало изложени твърдения за такива? Когато Гешев ви образува проверки, ревяхте, а сега било напълно нормално да да има такива. Автортетът сами си подкопавате всекидневно.

Пеналист
Пеналист
05 февруари 2025 18:18
Гост

Много на място колега!

разум усещане липсва на прокурора
разум усещане липсва на прокурора
05 февруари 2025 16:32
Гост

Е няма кака да стане някаква позитивна промяна в тази прокуратура. И не говорим за промяна в посока на СС Б, а в работеща и ефективна , но и справедлива прокуратура. Да има поне малко поносимост и одобрение от гражданите а и от самите работещи вътре. Видно е , че на прокурора му липсва разум, усещане, обща култура и най- вече домашно възпитание. А съдията е друг разговор. В случая злината на бургаската батка поглъща всякакви други нередности.

нов
нов
05 февруари 2025 17:09
Гост

Защо пък го кръсти „бургаска батка“? Ако имаш предвид прокурора, нито е от Бургас, нито е завършил Бургаския ?

Wcc
Wcc
05 февруари 2025 16:17
Гост

На поръчковите вече антикорупционни ли им викат?
Направо не е за вярване какъв матрял се е събрал в тази прок.колегия и прокуратура изобщо!

Пеналист
Пеналист
05 февруари 2025 16:12
Гост

Прокурорчетата от SS семейството в прокуратурата изобщо няма какво да леят крокодилски сълзи. Те са извращението в правосъдието, а не достойните съдии от СРС, които просто са запознати повечко с тълкуването и прилагането на закона. Прокурорска гадост! ПОЗОР, ОСТАВКА!

нов
нов
05 февруари 2025 17:06
Гост

Сигурен ли си ,че си написал правилно 3-та, 4-та, 5-та и 6-та буква в името си, Пе–-ст ?

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 16:05
Гост

С такива антикорупционни прокурори, това ни е борбата с корупцията. Да не забравяме, че този е прокурора, който замете делото за търговия с влияние на Пепи Еврото,включително и сред членовете на този ВСС. Затова го бранят с декларация.

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 17:46
Гост

Айде стига вече с това Евро. Да Ви кажа, че не знаете, Еврото е виновен за войната в Украйна, за ковида и за инфлацията. Колко е лесно да се плюе без да се знаят нещата, но това е присъщо за българина. ДА не говорим колко съдии са почернили семейства с присъдите и решенията си, и колко такива има, резултат от корупционни действия. По-кротко с оценките

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 15:26
Гост

Двама идиоти се срещат на ринга на правоприлагането, и цял месец се занимаваме с простоиите им.Единият бил защитник на правата на подсъдимите, другият идиот бил борец с корупцията.Като ги знам и двамата, колко малко имат между ушите, какви нарциси са, и какви болни съзнания имат………….

Хиху Хахонен
Хиху Хахонен
05 февруари 2025 14:56
Гост

Днес Народното събрание отказа да създаде комисия за разследване на Сорос баща и син и техните НПО-та, но този съдия и цялото ССБ са взимали пари от USAID – Америка за България, което се оказа прикритие на ЦРУ и фондации на Сорос, като парите са давани ПОД УСЛОВИЯ!
Всички съдии взимали пари от НПО-та или участвали в „безплатни“ семинари в ултра ол-инклузив хотрли са ЗА УВОЛНЕНИЕ!!!

Хаху-Хихи
Хаху-Хихи
05 февруари 2025 15:08
Гост

Пийте ги редовно хапчетата, че състоянието явно се обостря.

Хиху Хахонен
Хиху Хахонен
05 февруари 2025 15:14
Гост

Явно си НПО-гълтач.
Елон Мъск е приготвил изненада за USAID и поделенията му като Америка за България ..
Да се върнат всички пари дарени на НПО-та, които не са усвоени до 01.012025 г.
Това означава, че гарантираните пари до 2028 ще бъдат върнати на американския данъкоплатец, а грантядите оставате без пари и ще трябва да работите в частния бизнес, защото в държавни учреждения ще сте дамгосаникато платени мекерета на ЦРУ и демократите-глобалисти предвождани от Байдъм-честния раздал предварителни помилвания!

Троцки
Троцки
05 февруари 2025 15:54
Гост

Първото име на Илън Мъск често се произнася и пише като Елон само от носителите на руски език като роден. Явно се информираш за случващото се в САЩ от руски източници. Няма лошо, само да не се окажеш от тези с портретите на Сталин в кабинета. Току-виж след поредната изцепка на Тръмп от Посолството поискали чистка на пропутинските елементи в българските институции. Ще бъде нещо от сорта: „Аз ги пазя от Путин, а те си окачват портрети на Сталин в кабинетите“.

Хиху Хахонен
Хиху Хахонен
05 февруари 2025 16:56
Гост

Хахаха, на кой разумен му трябват сайтове да се информира, като има Екс, където в реално време лично политици, институции, бизнесмени и бизнес структури директно постват?
А, да трябват на безмозъчните леви зелени глобалисти ЛГБТИ педофили, за знаят правата линия

Хиху Хахонен
Хиху Хахонен
05 февруари 2025 17:55
Гост

Чумата е Сорос и проникването и в България чрез Иво Прокопиев, който отдавна трябваше да е в затвора, но Бойко Борисов и посолството го спасиха. Това е структура за промиване на мозъци, овладяване на държавата и в частност съдебната власт. За 4 години мафията на Сорос в България чрез всичски НПО е получила 850 000 000 лв. за да прокарват антибългарска политика , разложение и манипулации чрез медии и различни мероприятия на тези НПО. Каляне на политици, магистрати, бизнесмени. А тези дето ми говорят за съдебната власт, за нотариуси, евра и т.н БИПИ, ССБ, Антикорупционен фонд, в.Капитал /разбирай Прокопиев/ са… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:41
Гост

Мирослав Петров да ходи да носи папките на Цариградска в Луковит. Каква я мислеше, каква стана. Мислеше, че ще блесне, а се орезили публично.

Мърморан
Мърморан
05 февруари 2025 15:57
Гост

Не съм във възторг от публичната изява на съдията М. Петров, но твоето мишкуване по сайтовете показва, че си доста под неговото ниво.

Деветото Джудже
Деветото Джудже
05 февруари 2025 14:40
Гост

Да си скъсат дипломите всичките клоу…. ааа, прокурори. При положение, че всички прочетохме меко казано смехотворния акт на антикорупционния прокурор, да излезеш с подоба декларация е меко казано пълен смях.

Земята вика прокуратурата
Земята вика прокуратурата
05 февруари 2025 14:40
Гост

Въпросното постановление има характеристиките на жалба срещу съдебен акт и то по тълкуването и приложението на материалния закон. Това не е основание за извършване на проверка на магистрат.

Има ли тенденциозно отношение
Има ли тенденциозно отношение
05 февруари 2025 14:39
Гост

ИМА !

По оста БИПИ-ССБ и присъдружни медии.

Под патронажа на една фуражка с полирано подфуражие.

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:36
Гост

При такива антикорупционни прокурори корупцията банкет трябва да вдигне.
Не, глупости говоря, прокуратурата е с много правилен подбор за антикорупционните прокурори

Киро
Киро
05 февруари 2025 14:34
Гост

Нечувано нахалство е това! Безочие до безобразие.

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:32
Гост

Никой не е очаквал нещо по-различно от ПК….

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:32
Гост

Да си премерят температурата

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:31
Гост

Ужасни демагози

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:31
Гост

Как точно ще стане правосъдие в тази страничка, щом веднага се преекспонира

Проскубания бухал
Проскубания бухал
05 февруари 2025 14:30
Гост

Спорът започва да придобива все по-вътрешно институционални измерения и вероятно е израз на персонално разчистване на сметки, плод на лабилна психика и дълбоко вкоренен професионален егоцентризъм.

Съдебната власт ми е забавачница….

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:30
Гост

Ма какъв няроден съд ви гони бе. Ма защо сте изплискали ллегенчето бе

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:29
Гост

Време е за нов ред!!!

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:29
Гост

Никакъв народен съд вече бе

Автор
Автор
05 февруари 2025 14:27
Гост

Става въпрос за Конституцията – както би казал Слави Трифонов – Конституциятааа. Тук съм съгласен с мнението на Ина Лулчева – макар – адвокатите да не се обичаме един друг – всеки е ръбат камък и това е правилното в живота. Кой иска – адвокатът му да е мълчаливец. Да е еднакъв. Мисълта е – идва Средновековие – за едни вече е настъпило – за други може и да ги подмине. Основното при социализма беше – че всичко се решаваше от един Център и това беше правилно – до момента, в който стана неправилно. Дали има съдии-анархисти – не мисля… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:31
Гост

Трифонов е едно гов…

Кабрал
Кабрал
05 февруари 2025 14:22
Гост

Както казал Монтесума на Савската царица:
Когато тълпата влезе в съда правото го напуска!

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 14:22
Гост

Напълно са прави! Много съдии, най-вече от ССБ считат прокурорите и следователите за слаби пеналисти и за втора категория магистрати

ганю
ганю
05 февруари 2025 14:27
Гост

Кажи колко милиона плати Прокуратурата в последните години по ЗОДОВ!
След това пак се провиквай, че прокурорите били неслаби пеналисти.

ганю
ганю
05 февруари 2025 18:00
Гост

Да питаме политиците, които са виновни за всичко

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2025 18:07
Гост

А някои дори не могат да понасят фигурата на прокурора и се изприщват само като чуят думата прокурор, т.нар.прокуроромразци като например съдията Дечев от СГС /отделен е въпроса що за съдия е той/, както и някои известни адвокати / някои от тях бивши прокурори и изгонени от прокуратурата /, които ненавиждат прокурорите. Пример: присъства една „мастита“ адвокатка И.Л от комунистическата кантора на Д.Д при предявяване на обвинение по важно дело, при което с достолепен тон казва на обвиняемото лице: „Недей да четеш, подписвай и да тръгваме. ЩЕ СЕ ОПРАВЯМЕ В СЪДА“ И СЕ ОПРАВИХА. Коментара за сериозните и знаещи хора… Покажи целия коментар »

Ха ха
Ха ха
05 февруари 2025 14:20
Гост

Тия от ПК на ВСС съвсем се о.к.ха!
Сега чакаме огледална реакция от СК на ВСС за да е пълен цирка!
После се чудят защо на хората им се драйфа, като чуят да се говори за правосъдие в кочината!